مقاله برون رفت هایی برای چالش های فراروی خط فارسی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۱ در زبان و ادب فارسی از صفحه ۸۷ تا ۱۰۳ منتشر شده است.
نام: برون رفت هایی برای چالش های فراروی خط فارسی
این مقاله دارای ۱۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نگارش
مقاله خط باستان
مقاله استقلال واژه
مقاله حذف برخی حروف و صورت ملفوظ

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شعاعی مالک

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
لازمه گذر زمان، تغییر و تحول است، لذا هر پدیده ای برای زنده ماندن باید ابن وقت باشد. خط فارسی نیز چنین است باید در مسیری هدایت شود که نه تنها از جمود برهد، بلکه به خلود نیز برسد چنین تغییراتی، زمانی پذیرفتنی است که از درون و بنیاد زبان باشد. در این مقاله دو اصل برای این منظور ارائه شده است:
الف) اصول نگارشی؛ عبارت است از پیروی از خط باستان در حذف حروف: ث، ح، ص، ض، ط، ظ، ع و ق. با استمساک از نگارش دوره باستان می توان به تدریج این حروف را عوض نمود، همان گونه که حرف «ط» به «ت» بدل شده است. ادامه این بخش حذف پاره ای از نشانه ها از قبیل: تشدید، تنوین، مطابقت صورت مکتوب با صورت ملفوظ و رعایت فاصله کلمه ها و حرف هاست. این بخش شامل هشت راه حل پیش نهادی است.
ب) اصول نگرشی؛ اندیشه های متعارضی برای جدا یا پیوسته نویسی و به طور کلی خط فارسی وجود دارد با استخراج قوانین کلی می توان بخشی از مشکلات آموزش خط فارسی را زدود. این مقاله امیدوار است بنیان هایی ارائه دهد تا یادگیری خط فارسی برای هر فارسی زبان و غیرفارسی زبان، به آسانی میسر باشد.