مقاله برنامه های اجتماع محور مشارکتی مرتبط با سلامت در جمهوری اسلامی ایران – نقاط قوت، چالش ها و درس های آموخته شده- که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۱ در حکیم از صفحه ۱۸۵ تا ۱۹۱ منتشر شده است.
نام: برنامه های اجتماع محور مشارکتی مرتبط با سلامت در جمهوری اسلامی ایران – نقاط قوت، چالش ها و درس های آموخته شده-
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله برنامه اجتماع محور مشارکتی
مقاله حاکمیت و رهبری
مقاله توانمندسازی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دژمان معصومه
جناب آقای / سرکار خانم: ستاره فروزان آمنه
جناب آقای / سرکار خانم: برادران افتخاری منیر
جناب آقای / سرکار خانم: ملک افضلی حسین
جناب آقای / سرکار خانم: جلالی نیا شیرین
جناب آقای / سرکار خانم: پیکری نیلوفر
جناب آقای / سرکار خانم: فلاحت کتایون
جناب آقای / سرکار خانم: وامقی مروئه
جناب آقای / سرکار خانم: میراب زاده آرش

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: امروزه توسعه رویکردهای مشارکتی با تاکید بر توانمندسازی جامعه به عنوان یک ابزار مهم در ارتقای سلامت شناخته شده است. هدف این مطالعه، بررسی نقاط قوت، ضعف، چالش ها و درس های آموخته شده از برنامه های اجتماع محور مشارکتی در ایران می باشد.
روش کار: در این مطالعه کیفی، ۱۳ برنامه اجتماع محور مشارکتی در سه محور حاکمیت و رهبری، مشارکت مردم/ ذی نفعان و توانمندسازی جامعه مورد بررسی قرار گرفتند.
یافته ها: بر طبق مطالعه انجام شده، بیشترین نقاط قوت در محور حاکمیت و رهبری، وجود روحیه همدلی و انگیزه بالای داوطلبین در ارایه خدمات و جلب کمک های مردمی بود و مهم ترین نقطه ضعف در این محور شامل عدم مشارکت فعال مردم در فرآیند تصمیم گیری در سطح کلان، عدم وجود برنامه منسجم ارزشیابی و نظارت، و کمبود حمایت های لازم از سوی سیاست گذاران بود. در محور مشارکت، وجود زنان داوطلب و استفاده از پتانسیل بالای آنان، نقطه قوت، و عدم مشارکت مردان و ضعف کار تیمی به عنوان نقاط ضعف مطرح گردید. وجود برنامه توانمندسازی جامعه از بزرگ ترین نقاط قوت این برنامه ها و عدم به روز رسانی مناسب آن از چالش های مطرح شده توسط پاسخ دهندگان بود.
نتیجه گیری: توانمندسازی مردم، سازمان های غیردولتی و سیاست گذاران در زمینه اصول و مکانیسم های جلب همکاری های مشارکتی، تقویت کار تیمی و تامین منابع لازم، نقش بسزایی در پیشبرد برنامه های مشارکتی اجتماع محور ایفا می نماید.