سال انتشار: ۱۳۸۸

محل انتشار: نخستین همایش خدمات فناوری ارتباطات و اطلاعات روستایی

تعداد صفحات: ۱۸

نویسنده(ها):

علی سپهری راد –
نسیم کاظمی فرد –

چکیده:

افزایش دسترسی به فناوری می‌تواند یک عامل حیاتی در رشد اقتصادی مناطق روستایی باشد. اما در عین حال برای تحقق، نیازمند همکاری توامان دولت، بخش خصوصی، و صنعت است. بررسی و نگاهی به فعالیت‌های سایر کشورها در این راستا و استفاده از تجربیات آنها نیز می‌تواند در صورت بومی شدن با شرایط کشور، در حرکت ما به این سمت یاری رسان باشد.
در ایران با حمایت تام شرکت مخابرات ایران، بیش از ۸۵۰۰ دفتر خدمات ارتباطی در روستاهای کشور راه‌اندازی شده است، که امید است با مشارکت و مساعدت سایر وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و نهادهای مرتبط این روند تقویت یافته و در انتهای برنامه پنج‌ساله چهارم به ۱۰۰۰۰ دفتر برسد. در این مقاله بر آن شدیم تا علاوه بر مطالعه بر روی فعالیت‌های اخیر کشورهای چین و هندوستان به عنوان دو کشور با جمعیت‌های پراکنده و مهم از نظر اجرای ICT روستایی، به روند حرکت ایران در این راستا و چالش‌های پیش رو اشاره‌ای داشته باشیم و در نهایت، راه‌کارها و پیشنهاداتی در زمینه زیرساختی و ارائه برنامه‌های کاربردی مفید از نظر اقتصادی و اجتماعی برای روستائیان که البته نیازمند ترغیب بخش خصوصی نیز خواهد بود ارائه شده است.
شایان ذکر است، مطالب ارائه شده در این مقاله همانگونه که در بخش مراجع مشاهده خواهید نمود، از مقالات ارائه شده در سطح بین‌المللی و سایت‌های معتبر جمع‌آوری شده است؛ و تمام تلاش‌ها در این مقاله،
۱- با توجه به مطالعات انجام شده بر روی بسترهای کنونی در سطح کشور و بالاخص در مناطق روستایی و
۲- ضمن در نظر گرفت راه‌کارهای ممکن و قابل پیاده‌سازی در سطح دنیا و ایران و نیز
۳- تخمین چگونگی امکان سیاست‌گذاری‌ها در سطح کلان کشوری،
در راستای ارائه راه‌کارها و روش‌های قابل اعمال و پیاده‌سازی و هدفمند بوده است. به عنوان نمونه پیشنهاداتی در خصوص چگونگی بکارگیری بخش خصوصی و نیز معرفی فناوری‌هایی که در عین بهره بردن از صرفه اقتصادی، قابل ارتقاء و تامین کننده نیازهای کنونی باشد، ارائه شده است که در متن مقاله به آنها با جزییات خواهیم پرداخت.