مقاله بررسی گذشته نگر اپیدمیولوژی بیماری مالاریا در شهرستان رفسنجان- استان کرمان از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۴ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در سلامت و بهداشت اردبیل از صفحه ۲۴ تا ۳۰ منتشر شده است.
نام: بررسی گذشته نگر اپیدمیولوژی بیماری مالاریا در شهرستان رفسنجان- استان کرمان از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۴
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رفسنجان
مقاله اپیدمیولوژی
مقاله مالاریا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ضیاشیخ الاسلامی نازنین
جناب آقای / سرکار خانم: رضاییان محسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: مالاریا بیماری پروتوزوئری است که از گزش پشه آنوفل حادث می شود و با درگیر کردن بیش از یک میلیارد نفر در سال باعث مرگ و میر بیش از ۳ میلیون نفر در سال می شود. ابتلای به این بیماری ضربات اقتصادی زیادی را به دولت وارد می سازد. ایران در سال های اخیر پذیرای حدود ۲ میلیون پناهنده افغانی بوده است و این پناهندگان مشکلات فراوانی از نظر کنترل مالاریا در کشور ما بوجود آورده اند. این مطالعه به اپیدمیولوژی مالاریا در شهرستان رفسنجان با توجه به متغیرهای درگیر در آن می پردازد و پیشنهادهایی در این زمینه تقدیم می کند.
روش کار: این مطالعه توصیفی بوده به بررسی اپیدمیولوژی مالاریا در طی سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ می پردازد. افراد علامتدار به مراکز پزشکی خصوصی یا دولتی در نواحی مختلف شهرستان رفسنجان مراجعه می کردند و سپس به مراکز بهداشت مبارزه با مالاریا ارجاع داده می شدند، سپس پرسشنامه ای توسط پرسنل بهداشت با استفاده از فرم اطلاعات فرد مصدوم پر می شده است. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS انجام شده است.
یافته ها: در طی سالهای ۱۳۸۴ـ۱۳۷۸ بروز ابتلا مالاریا در رفسنجان پس از بازگشت افاغنه به کشورشان سیر رو به کاهش داشته است. بیشترین آمار مربوط به سال ۱۳۷۹ با ۶۲ نفر درصد هزار نفر و کمترین آمار مربوط به سال ۱۳۸۴ با ۲۹ نفر درصد هزار نفر بوده است. بیشتر مبتلایان را مردان با %۹۲٫۳ تشکیل داده اند. بیشتر مبتلایان را کارگران که جمعا بالغ بر %۸۵٫۷ افراد بودند را تشکیل می داده اند همچنین %۹۸٫۹ مبتلایان افغانی بوده اند. بیشترین گروه سنی ۲۹ـ۲۰ سال با %۴۶٫۲ بوده است.
بحث: با توجه به کاهش بروز ابتلا به مالاریا در رفسنجان در طی سالهای ۱۳۸۴ـ۱۳۷۹ در حالی که هنوز اکثریت مبتلایان را افاغنه تشکیل می دهند پیشنهاد می شود:
۱ـ پرسشنامه های طرح شده جهت ثبت اطلاعات دقیق تر پر شوند و با نظم پیش تری نگهداری شوند.
۲- کارگران فصلی با رعایت موازین بهداشتی از نظر بررسی بیماریهای واگیردار و اپیدمیک به کار گرفته شوند.
۳- آموزش بهداشت و پیشگیری بیماریهای اپیدمیک در سطوح مختلف عامه، مردم پرسنل بهداشتی، پزشکان داده شود.
۴- کنترل مرزها از نظر بهداشت مهاجران خصوصا در مرزهای شرقی کشور عزیزمان صورت بگیرد.