مقاله بررسی کاربردهای علوم و فن آوری های سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در نظام سلامت (قسمت اول: مروری بر منابع خارجی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۱ در حکیم از صفحه ۸۷ تا ۱۰۰ منتشر شده است.
نام: بررسی کاربردهای علوم و فن آوری های سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در نظام سلامت (قسمت اول: مروری بر منابع خارجی)
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نظام سلامت
مقاله علوم ژئوانفورماتیک
مقاله سنجش از دور
مقاله GIS
مقاله تحلیل مکانی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: درویشی بلورانی علی
جناب آقای / سرکار خانم: رشیدیان آرش
جناب آقای / سرکار خانم: جوکارارسنجانی جمال
جناب آقای / سرکار خانم: شایگان مهران

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
این مقاله مروری بر کاربردهای تکنیک های تحلیل مکانی ناشی از علوم ژئوانفورماتیک (سنجش از دور و (GIS برای آنالیز داده ها، متغیرها و پارامترهای مرتبط با سلامت انسان و محیط می باشد. با توجه به حوزه وسیع مطالعاتی با کاربردهای فراوان، این مطالعه دربرگیرنده مباحث مرتبط با مطالعات سنجش از دور و GIS در نظام سلامت و پزشکی، جغرافیای پزشکی و سلامت محیط در منابع خارجی می باشد. ابزارهای به کار رفته برای انجام مطالعات و بررسی های فوق بسیار متنوع بوده که می توان از سیستم های اطلاعات جغرافیایی به عنوان هسته مرکزی انجام تحلیل های مکانی و مجموعه تکنیک های متفاوت برای انجام محاسبات آماری مکانی، پردازش های کامپیوتری و بهره گیری از تصاویر سنجش از دور نام برد. امروزه کارایی و سهولت بکارگیری تحلیل های مکانی در GIS و سنجش از دور فرآیندی رو به رشد و گسترش می باشد. درحال حاضر گروه های زیادی در زمینه های مرتبط با تکنولوژی تحلیل های مکانی اطلاعات زمین مشغول به فعالیت می باشند که فعالیت های مرتبط با سلامت نیز قابل توجه است. پژوهشگران قابلیت و توانایی روزافزون ابزارهای تحلیل مکانی و نیز افزایش دسترسی به منابع داده ای را فرصتی مناسب جهت یافتن راه حل های مناسب برای بسیاری از مسایل و مشکلات مرتبط با نظام سلامت خواهند یافت. ابزارها و دانش های لازم برای انجام کارهای مرتبط در دسترس بوده و همچنین مهارت های جدید قابل ایجاد می باشند. بر این اساس، انتخاب شیوه و روشی که متخصصان برای انجام فرآیندهای کاربردی فن آوری های اطلاعات زمین در موضوعات سلامت به کار خواهند گرفت و نیز نوع تکنولوژی به کار گرفته شده بستگی به دیدگاه و شناخت متخصصان و کاربران از علوم و فن آوری های فوق خواهد داشت.