مقاله بررسی کارایی پوکه معدنی خام و شکل اصلاح شده آن با استفاده از پراکسید هیدروژن در حذف مقادیر اضافی فلوراید از محلول های آبی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در سلامت و بهداشت اردبیل از صفحه ۳۱ تا ۴۶ منتشر شده است.
نام: بررسی کارایی پوکه معدنی خام و شکل اصلاح شده آن با استفاده از پراکسید هیدروژن در حذف مقادیر اضافی فلوراید از محلول های آبی
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فلوراید
مقاله پوکه معدنی
مقاله سیستم ناپیوسته
مقاله فلوروزیس

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نوری سپهر محمد
جناب آقای / سرکار خانم: کریمیان کمال الدین
جناب آقای / سرکار خانم: قهرمانی اسماعیل
جناب آقای / سرکار خانم: ضرابی منصور
جناب آقای / سرکار خانم: جعفری نیا مقصود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: فلوراید از جمله عناصر ضروری برای سلامت انسان می باشد و در مقادیر استاندارد از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. اگر میزان فلوراید بیش از مقادیر استاندارد گردد باعث بروز برخی از بیماری ها از قبیل سندرم آلزایمر، عقیمی، شکنندگی استخوانها و اختلال در عملکرد غده تیروئید می گردد. بنابراین هدف از این مطالعه بررسی کارائی پوکه معدنی و شکل اصلاح شده آن در حذف فلوراید از محلول های آبی می باشد.
روش کار: در این مطالعه از پوکه معدنی و شکل اصلاح شده آن با پراکسید هیدروژن جهت حذف یون فلوراید استفاده گردید. پارامترهای مختلفی از قبیل PH (2-10)، دمای محلول (۲۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد)، دوز جاذب (g/L 10-2)، غلظت اولیه فلوراید (mg/L 20-5) و زمان تماس (۲۱۰-۱ دقیقه) مورد بررسی قرار گرفت. آزمایشات در سیستم ناپیوسته و با تغییر دادن یک پارمتر و ثابت نگه داشتن سایر پارامترها انجام گرفت.
یافته ها: نتایج نشان داد که با افزایش زمان تماس، غلظت اولیه یون فلوراید و دوز جاذب کارائی حذف افزایش می یابد. همچنین مشخص گردید که کارائی حذف فلوراید با افزایش دمای محلول کاهش می یابد. بیشترین میزان حذف فلوراید در pH برابر ۶ مشاهده گردید. در ۶=pH، دوز جاذب برابر ۱۰ گرم بر لیتر و غلظت اولیه یون فلوراید برابر ۲۰ میلی گرم بر لیتر بعد از زمان تماس ۲۱۰ دقیقه، مقدار باقیمانده فلوراید به مقادیر ۷۶٫۱ و ۲۳٫۱ میلی گیرم بر لیتر به ترتیب توسط پوکه معدنی خام و پوکه اصلاح شده رسید.
نتیجه گیری: نتایج حاصل از این مطالعه مشخص کرد که پوکه معدنی و بخصوص شکل اصلاح شده آن با پراکسید هیدروژن قابلیت بالایی در حذف یون فلوراید دارند و می توانند به عنوان یک جاذب ارزان قیمت جهت حذف فلوراید مورد استفاده قرار گیرند.