مقاله بررسی کارایی نانو ذرات اکسید آهن به همراه میدان مغناطیسی در حذف آلاینده های رواناب شهری سنتتیک که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۱ در سلامت و بهداشت اردبیل از صفحه ۱۸ تا ۲۷ منتشر شده است.
نام: بررسی کارایی نانو ذرات اکسید آهن به همراه میدان مغناطیسی در حذف آلاینده های رواناب شهری سنتتیک
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نانوذرات اکسید آهن
مقاله رواناب شهری
مقاله میدان مغناطیسی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فروغی مریم
جناب آقای / سرکار خانم: حاجیان نژاد مهدی
جناب آقای / سرکار خانم: امین محمدمهدی
جناب آقای / سرکار خانم: طاهری انسیه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: سطح خیابانها حاوی آلاینده هایی بسیاری است. بنابراین روانابی که بر روی این سطوح جاری می شود بعنوان یک منبع مهم آلودگی محیط زیست در نظر گرفته می شود. اگر چنین روانابی وارد آبهای پذیرنده یا اکوسیستم شود، اثرات حاد یا مزمنی را بر روی خاک پذیرنده یا اکوسیستم آبی می گذارد. هدف اصلی این پژوهش، بررسی کارایی ستون نانو ذرات اکسید آهن به همراه میدان مغناطیسی در حذف آلاینده های رواناب شهری سنتتیک است.
روش کار: ستون مورد استفاده در این مطالعه از نوع جریان رو به پایین و حاوی کلاف فولادی ضدزنگ۱ بود که در اطراف آن دو مگنت با شار مغناطیسی ۱٫۵ تسلامتر قرار داده شده بود. به منظور سنجش سایز نانو ذرات، آزمایش XRD در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه اصفهان بر روی نانوذرات اکسید آهن انجام گرفت. فلزات سنگین موجود در رواناب با دستگاه جذب اتمی، کدورت توسط کدورت سنج و pH با استفاده از pH متر و نیترات و فسفات با دستگاه DR5000 تعیین گردید.
یافته ها: نتایج آزمایش XRD نشان داد که متوسط اندازه نانو ذرات nm 32 است. همچنین راندمان حذف برای؛ کدورت، سرب، روی، کادمیوم، فسفات، و نیترات به ترتیب ۴۱٫۵%، ۹۳٫۹%، ۹۶٫۲%، ۸۸٫۴%، ۸۷٫۴% و بدون حذف بدست آمد.
نتیجه گیری: ستون نانو ذرات اکسید آهن به همراه میدان مغناطیسی در حذف فلزات سنگین از رواناب روش مناسبی است، اگرچه این ستون در حذف کدورت راندمان قابل ملاحظه ای از خود نشان نداد و در حذف نیترات نیز بی تاثیر بود.