مقاله بررسی پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان Oncorhynchus mykiss با استفاده از آب لب شور دریای خزر در استخرهای خاکی مرکز میگوی گمیشان استان گلستان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در شیلات از صفحه ۱۵ تا ۲۰ منتشر شده است.
نام: بررسی پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان Oncorhynchus mykiss با استفاده از آب لب شور دریای خزر در استخرهای خاکی مرکز میگوی گمیشان استان گلستان
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله استخر خاکی
مقاله قزل آلای رنگین کمان
مقاله آب لب شور
مقاله دریای خزر
مقاله گمیشان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: گلشاهی کریم
جناب آقای / سرکار خانم: سقلی محمود
جناب آقای / سرکار خانم: صالحی میثم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در این مطالعه وضعیت سازگاری و رشد ماهی قزل آلا در استخرهای خاکی میگو (آب لب شور دریای خزر) که معمولا در نیمه دوم سال (فصول سرد سال) بلا استفاده هستند، مورد بررسی قرار گرفت. به این منظور با یک زمان بندی مناسب تعداد ۱۵۶۰۰ قطعه بچه ماهی قزل آلا با متوسط وزن ۳۲ گرم در یک استخر خاکی یک هکتاری به مدت ۱۰۵ روز پرورش داده شد. متوسط شوری آب در طی دوره ۱۶ گرم در لیتر بود. در پایان دوره، میانگین وزن ماهیان ۲۷۰ گرم، بازماندگی ۷۱ درصد و ضریب تبدیل غذایی ۱٫۲۷ بود. پرورش ماهی قزل آلا در فصل سرما با آب دریای خزر در استخرهای خاکی مرکز گمیشان و تولید بیشتر از ۳ تن قزل آلا در هر هکتار استخر خاکی در نیمه دوم سال نشان داد که استفاده بهینه از امکانات و تاسیسات پرورش میگو جهت برداشت دو محصول در سال از یک استخر امکان پذیر بوده و می تواند در ایجاد اشتغال، تامین نیاز پروتئین کشور و خصوصا توسعه منطقه محروم مرزی راه گشا باشد.