مقاله بررسی و مقایسه کیفی و کمی ترکیبات موثر دو گیاه دارویی Ononis spinosa و Echinacea purpurea با روش کروماتوگرافی با کیفیت بالا (HPLC) و لایه نازک (TLC) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در گیاه و زیست بوم از صفحه ۹۱ تا ۱۰۲ منتشر شده است.
نام: بررسی و مقایسه کیفی و کمی ترکیبات موثر دو گیاه دارویی Ononis spinosa و Echinacea purpurea با روش کروماتوگرافی با کیفیت بالا (HPLC) و لایه نازک (TLC)
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فلاونوئید
مقاله گیاه خارخر (Ononis spinosa)
مقاله گیاه سرخارگل (Echinacea purpurea)
مقاله کلروژنیک اسید

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نقیبی فرزانه
جناب آقای / سرکار خانم: فیاضی ندا
جناب آقای / سرکار خانم: فرخانی داریوش
جناب آقای / سرکار خانم: کرامتیان بهناز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف از این پژوهش بررسی و شناسایی ترکیب های موثر و فعال دو گیاه دارویی سرخار گل (Echinacea purpurea) و گیاه خارخر (Ononis spinosa) می باشد. اندام هوایی این گیاه دارای کرک های شاخه ای می باشد که مقداری ترشحات چسبناک داراست. در بررسی های انجام گرفته، این ترشحات حاوی ترکیب های فلاونوئید است. زیر گونه ای از گیاه به نام Ononis spinosa subspleiosperma)) در بسیاری مناطق ایران اعم از اصفهان، کهکیلویه و مرکزی مشاهده می شود و گیاه مورد مطالعه از منطقه دشت استان مرکزی در اواخر اردیبهشت جمع آوری گردیده است. پس از انجام مراحل استخراج عصاره گیاه (O.spinosa) و انجام فرکسیون های جداسازی توسط ستون کروماتوگرافی و TLC و HPLC، وجود ترکیب های روتین، هایپروزید و کلروژنیک اسید که از دسته ترکیب های فلاونوئید می باشد، در این جنس و گونه بومی ایران ملاحظه گردید و از نظر کمی در مقایسه با گیاه سرخارگل بسیار مورد توجه است.