مقاله بررسی و مقایسه پوشش نانوکامپوزیت هیدروکسی آپاتیت – آلومینا – زیرکونیا بر روی تیتانیوم در دو روش Dip-coating و Spin-coating که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۰ در نانو مواد (تحقیقات مواد نانو کامپوزیتی) از صفحه ۶۶ تا ۷۴ منتشر شده است.
نام: بررسی و مقایسه پوشش نانوکامپوزیت هیدروکسی آپاتیت – آلومینا – زیرکونیا بر روی تیتانیوم در دو روش Dip-coating و Spin-coating
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پوشش
مقاله نانوکامپوزیت
مقاله هیدروکسی آپاتیت
مقاله آلومینا
مقاله زیرکونیا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فامیلی رکسانا
جناب آقای / سرکار خانم: صولتی هشجین مهران
جناب آقای / سرکار خانم: نامجوی نیک شهرام
جناب آقای / سرکار خانم: نعمتی علی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در این پژوهش، برای اولین بار از نانوکامپوزیت هیدروکسی آپاتیت به همراه آلومینا و زیرکونیا به عنوان پوشش بر تیتانیوم استفاده گردید. دو نوع پایه تیتانیوم خالص با درصد ناخالصی آهن متفاوت به عنوان پایه انتخاب شد و پس از آماده سازی با سل هیدروکسی – آپاتیت – آلومینا – زیرکونیا پوشش داده شدند. روش پوشش دهی سل – ژل به دو صورت غوطه وری (Dip-coating) و چرخشی (Spin-coating) بر روی نمونه ها اعمال گردید. انتخاب این روش به دلیل ارزان بودن و قابلیت پوشش دهی انواع نمونه ها بوده است. با مقایسه پوشش های بدست آمده مشاهده شد که در روش Dip-coating، ترک کمتر و ساختار پوشش یکنواخت تر است. البته پوشش حاصل از روش Spin-coating نیز تقریبا یکنواخت است اما ترک های بیشتری در آن مشاهده می شود. فرآیند پوشش دهی در سه مرحله انجام شد که در بین سه مرحله کار، در مرحله ۲ از نظر همگنی پوشش در تمام قسمت ها و تعداد ترک ها، پوشش های بهتری بدست آمد. به نظر می رسد که استفاده از پایه دارای ناخالصی آهن کمتر در هر شرایطی پوشش های همگن تری را بوجود آورده است. افزایش زمان پیرسازی سل و دمای کلسیناسیون پوشش نیز تاثیر مشخصی بر نتیجه کار داشته و کیفیت پوشش های حاصل را افزایش داده است. هدف از انجام این پژوهش بررسی این پوشش ها برای استفاده به عنوان پوشش بر روی ایمپلنت های دندانی تیتانیومی بوده است. بعلاوه با توجه به این نکته که ایمپلنت گذاری خود یک جراحی پرهزینه است، از مواد اولیه ارزان جهت پوشش دهی استفاده شده است.