مقاله بررسی وضعیت قبل، حین و پس از تولد نوزادان مبتلا به ناهنجاری های متعدد مادرزادی: (گزارش کوتاه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در دی ۱۳۹۱ در مجله دانشکده پزشکی از صفحه ۶۵۹ تا ۶۶۴ منتشر شده است.
نام: بررسی وضعیت قبل، حین و پس از تولد نوزادان مبتلا به ناهنجاری های متعدد مادرزادی: (گزارش کوتاه)
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ناهنجاری های مادرزادی
مقاله غربالگری پیش از تولد
مقاله میزان مرگ و میر شیرخواران
مقاله میزان مرگ و میر نوزادان
مقاله نوزادان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رشیدی نژاد علی
جناب آقای / سرکار خانم: فخری لعیا
جناب آقای / سرکار خانم: حنطوش زاده صدیقه
جناب آقای / سرکار خانم: امینی الهه
جناب آقای / سرکار خانم: سجادیان نگار
جناب آقای / سرکار خانم: حسین زاده پیام
جناب آقای / سرکار خانم: نیکنام اسکویی فریده
جناب آقای / سرکار خانم: اکرمی سیدمحمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: مرگ نوزادان حدود دو سوم تمام مرگ های زیر یک سال را تشکیل می دهد. ناهنجاری های مادرزادی مسوول ۲۴٫۵% موارد می باشد بنابراین توجه جدی به آن ها ضرورتی اجتناب ناپذیر است. هدف از این مطالعه بررسی وضعیت قبل، حین و پس از تولد این بیماران در چند بیمارستان دانشگاهی تهران می باشد.
روش بررسی: وضعیت قبل، حین و پس از تولد ۷۷ بیمار با ناهنجاری های مادرزادی چندگانه از طریق جلسات مشاوره ژنتیک بررسی و تجزیه و تحلیل گردید.
یافته ها: این بیماران پیش آگهی خوبی نداشتند و تشخیص زودهنگام آن ها در دوران بارداری ضروری به نظر می رسد. در مواردی که غربالگری تریزومی ها و اندازه گیری مقدار مایع پشت گردن جنین (Nuchal Translucency, NT) انجام شده بود، نتایج به صورت کم خطر و نتایج سونوگرافی نیز در اکثر موارد طبیعی گزارش شده بود.
نتیجه گیری: تدوین استانداردهای تشخیص پیش از تولد ناهنجاری های مادرزادی و نظارت بر انجام آن ها جهت کاهش ناهنجاری های مادرزادی و میزان مرگ و میر شیرخواران (IMR) ضروری به نظر می رسد.