مقاله بررسی همراهی بیماری سلیاک و کولیت اولسروز که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه) از صفحه ۲۱۶ تا ۲۲۰ منتشر شده است.
نام: بررسی همراهی بیماری سلیاک و کولیت اولسروز
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کولیت اولسروز
مقاله سلیاک
مقاله بیماری التهابی روده

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: تقوایی ترنگ
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی وحید
جناب آقای / سرکار خانم: خلیلیان علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمی مریم
جناب آقای / سرکار خانم: ملکی راضیه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: سلیاک یک بیماری ژنتیکی است که با التهاب مزمن روده کوچک مشخص می شود. بعضی از مطالعات ارتباط بین بیماری سلیاک با بیماری التهابی روده را مطرح کرده اند. این مطالعه با هدف بررسی همراهی بیماری سلیاک و کولیت اولسروز انجام شده است.
مواد و روش ها: این مطالعه به روش مقطعی بر روی ۸۴ بیمار مبتلا به کولیت اولسروز انجام شد و وضعیت ابتلا به بیماری سلیاک در آنها مورد بررسی قرار گرفت. برای تمامی بیماران اندازه گیری Anti tTG Ab و Total IgA انجام شد.
یافته ها: میانگین سن افراد شرکت کننده در این مطالعه ۳۹٫۲۶±۱۳٫۲۹ سال بود که در محدوده سنی ۱۷ تا ۷۹ سال قرار داشت. سطح Anti TTG Ab برای هیچ یک از بیماران مثبت نبود و در هیچ یک از بیماران کمبود IgA گزارش نشد و در نتیجه هیچ کدام از بیماران به سلیاک مبتلا نبودند.
استنتاج: در این مطالعه همراهی بین دو بیماری سلیاک و کولیت اولسروز یافت نشد. ولی با توجه به شیوع سلیاک در ایران انجام مطالعاتی با حجم نمونه بیش تر توصیه می شود.