مقاله بررسی نگرش فولدینگ در مسائل استتیکی طراحی صنعتی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در نقش مایه از صفحه ۹۹ تا ۱۱۲ منتشر شده است.
نام: بررسی نگرش فولدینگ در مسائل استتیکی طراحی صنعتی
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فولد
مقاله فرکتال
مقاله فازی
مقاله فولدینگ

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فردپور سارا
جناب آقای / سرکار خانم: طیبی فرزانه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
خلق یک محصول همواره عوامل مختلفی را می جوید. چگونگی مواجهه با این عوامل در روند پیشبرد پروسه طراحی، اثرگذار می باشد. تئوری ها و نگرشهای پیش روی طراح، ذهنیت او را می سازد، سپس طرح خلق می گردد و نهایتا اثر ذهنی مخاطب شکل می گیرد و بدین سان میزان موفقیت طرح از سوی مخاطب تعیین می شود. کشف مسیرهای تازه همراه با رویکرد های نو با هدف ایجاد اثرات ذهنی متفاوت و مثبت در استفاده گر، می تواند تجربه ای خوش از مشاهده و استفاده از محصول به جای گذارد.
این پژوهش به معرفی «نگرش فولدینگ» می پردازد. نگرشی که برطبق تفکر چند ارزشی پایه ریزی شده و در پی از بین بردن دوگانگی هاست و منطق حاکم بر آن «منطق فازی» است. این شیوهی تفکر، در معماری به وسیله پیتر آیزنمن و در طراحی صنعتی توسط فرانک گهری به منصه ظهور رسید. فلسفه فولدینگ در معماری و طراحی صنعتی سعی در ایجاد فرمهایی با سازه های چند لایه، خمیده، فرم های ناصاف و منعطف دارد. در این نوشتار، ابتدا با نگاهی بر پیشینه فولدینگ، به معرفی مبانی پایه ای تاثیرگذار بر این نگرش پرداخته می شود و سپس خصوصیات ذاتی و کاربردی آن در طراحی محصول معرفی و شناسایی می گردد. این مقاله بر طبق روش موردی از نوع توصیفی، با هدف معرفی و بررسی پارامترهای تعیین کننده در نحوهی طراحی محصولات، تحت نگرش فولدینگ به نگارش درآمده است. در این پژوهش این سوال کلیدی مطرح می شود که قوانین حاکم بر این فلسفه چگونه بر طراحی محصول اثر می گذارد و نحوه اعمال این تئوری در مسائل استتیکی چگونه است؟ یا به بیان دیگر به تشریح این موضوع می پردازد که چه رابطه ای بین معیارهای این نگرش و راهکارهای گذشته در طراحی محصول وجود دارد؟ در انتها به وسیله تفسیر موردی، ضمن ارائه و بررسی نمونه هایی از آثار طراحان نامدار، به نقش و اهمیت تفکر فولدینگ در خلق آثاری پیشرو که از حیث ظاهر، خوشایند و از حیث کاربرد هماهنگ و سازگار با ساختار آن می باشد، پرداخته می شود.