مقاله بررسی نمک زدایی آب های شور و لب شور با استفاده از فناوری آیروژل کربنی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۱ در سلامت و محیط ایران از صفحه ۱۵۷ تا ۱۶۶ منتشر شده است.
نام: بررسی نمک زدایی آب های شور و لب شور با استفاده از فناوری آیروژل کربنی
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نمک زدایی
مقاله آیروژل کربنی
مقاله الکتروشیمی
مقاله عوامل شوری

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مسعودی نژاد محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: اسلامی اکبر
جناب آقای / سرکار خانم: محمدی حامد
جناب آقای / سرکار خانم: رضایی فرد بهزاد
جناب آقای / سرکار خانم: جوشنی غلامحسین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: نیاز روزافزون به آب شرب، دانشمندان را به سمت استفاده از آب های شور سوق داده است؛ از طرفی فرایندهای نمک زدایی موجود، بسیار هزینه بر هستند. آیروژل کربنی از انواع آیروژل های آلی است که با ساختار متخلخل منحصر به فرد خود، برای نمک زدایی مناسب است. پتانسیل پایین گرفتگی، تولید فاضلاب بسیار کم، احیای الکترواستاتیکی آیروژل ها و در نتیجه عدم نیاز به اسید و مصرف کم انرژی از جمله مزایای این تکنولوژی است.
روش بررسی: هدف از انجام این مطالعه که نوعی مطالعه تجربی ـ تحلیلی است، بررسی نمک زدایی آب های شور و لب شور با استفاده از فناوری آیروژل کربنی و مقایسه آن با روش الکترولیز است. جامعه مورد بررسی، نمونه های سنتتیک آب نمک با استفاده از شاخص TDS و EC بودند. حداقل تعداد نمونه های سنتتیک ۲۴۳ عدد در نظر گرفته شد. در این راستا ابتدا با پلیمریزاسیون ترکیبات رزورسینول و فرمالدهید در شرایط فشار هوای آزاد و سپس پیرولیز ترکیبات به دست آمده، مبادرت به ساخت صفحات آیروژل کربنی شد.
یافته ها: با ساخت دستگاه در مقیاس پایلوت، تاثیر پارامترهای مختلف، شامل غلظت نمک ورودی، شدت جریان، دبی، فاصله بین الکترودها و pH بر میزان جذب NaCl توسط الکترودهای آیروژل کربنی مورد بررسی قرار گرفت. به طور کلی با افزایش شدت جریان و غلظت NaCl در جریان ورودی میزان جذب افزایش یافته و با افزایش فاصله بین الکترودها، دبی و pH، میزان جذب کاهش می یافت.
نتیجه گیری: نتایج در بهترین شرایط نشان دهنده میزان جذب ۱٫۴۳×۱۰ مول از کلرید سدیم به ازای هر گرم از آیروژل کربنی بود که حاکی از مناسب و مقرون به صرفه بودن این روش است.