مقاله بررسی نمای بالینی سندرم نفروتیک ایدوپاتیک در کودکان مراجعه کننده به مرکز فوق تخصصی نفرولوژی کودکان کرمانشاه بین سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهمن ۱۳۹۲ در مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه از صفحه ۹۲۷ تا ۹۳۲ منتشر شده است.
نام: بررسی نمای بالینی سندرم نفروتیک ایدوپاتیک در کودکان مراجعه کننده به مرکز فوق تخصصی نفرولوژی کودکان کرمانشاه بین سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سندرم نفروتیک
مقاله حساس به استروئید
مقاله مقاوم به استروئید

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سیدزاده سیدابوالحسن
جناب آقای / سرکار خانم: علیمحمدی احسان
جناب آقای / سرکار خانم: سلیمانی اکرم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پیش زمینه و هدف: سندرم نفروتیک یکی از بیماری های قابل توجه دوران کودکی می باشد. گرچه مکانیسم پاتوفیزیولوژی آن روشن نیست. اکثر بیماران سیر بالینی خوش خیم داشته و به خوبی به استروئیدها پاسخ می دهند.
در این مطالعه به طور گذشته نگر سیما و سیر بالینی ۱۰۴ کودک مبتلا به سندرم نفروتیک ایدیوپاتیک از سال ۱۳۸۰ تا 1390 بررسی شد.
روش بررسی: داده های موجود در پرونده پزشکی ۱۰۴ کودک مبتلا به سندرم نفروتیک ایدیوپاتیک شامل سن شروع بیماری – جنس – پاسخ به استرویید – نتایج بیوپسی کلیه-شیوع نارسایی مزمن کلیه و داروهای مکمل جمع آوری شدند. بیماران حداقل شش ماه تحت پیگیری قرار داشتند. که حداقل به مدت شش ماه پی گیری شده بودند، بررسی گردید.
یافته ها: طیف سنی بیماران در زمان مراجعه بین ۱ تا ۱۶ سال قرار داشت. میانگین سنی 5.57 سال با انحراف معیار ۳٫۹ بود. ۶۳ مورد (۶۰٫۵ درصد) را پسرها و ۴۱ مورد (۳۹٫۵ درصد) را دخترها تشکیل دادند. ۲۶ مورد مقاوم به استروئید و ۷۸ مورد پاسخ دهنده به استروئید بودند که از بین آن ها ۳۹ مورد وابسته به استروئید / عود مکرر بودند. ۱۹ نفر تحت بیوبسی قرار گرفتند که نتیجه آن به شرح زیر بود: بیماری با تغیرات اندک ۹ مورد، گلمرولواسکلروز قطعه ای ناحیه ای پنج مورد، پرولیفراسیون مزانژیالی ۲ مورد و دو مورد سایر موارد ۳ مورد از بیماران (۲٫۹ درصد) دچار نارسایی پایدار کلیه شده بودند.
نتیجه گیری: اکثر کودکان مبتلا به سندرم نفروتیک ایدیوپاتیک با درمان اولیه استروئید بهبودی پیدا می کنند، عود در آن ها شایع بوده و تعداد قابل ملاحظه ای از ان ها وابسته به استرویید یا با عودهای مکرر خواهند بود. پی گیری طولانی مدت کودکان با سندرم نفروتیک اولیه لازم می باشد.