مقاله بررسی نقش ساختار های زمین شناسی در ایجاد زون های هیدروژئولوژیکی با ویژگی های هیدروشیمیایی متفاوت (مطالعه موردی دشت الباجی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در زمین شناسی ژئوتکنیک (زمین شناسی کاربردی) از صفحه ۲۵۳ تا ۲۶۱ منتشر شده است.
نام: بررسی نقش ساختار های زمین شناسی در ایجاد زون های هیدروژئولوژیکی با ویژگی های هیدروشیمیایی متفاوت (مطالعه موردی دشت الباجی)
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دشت الباجی
مقاله آب زیرزمینی
مقاله عوامل کنترل کننده کیفیت آب
مقاله ساختارهای زمین شناسی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کلانتری نصراله
جناب آقای / سرکار خانم: روحی حسن
جناب آقای / سرکار خانم: محمدی بهزاد ح.م.
جناب آقای / سرکار خانم: دانشیان حسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کیفیت شیمیایی آب زیرزمینی در هر منطقه، عمدتا تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله مواد تشکیل دهنده سفره آبدار، خصوصیات اقلیمی و منبع تغذیه قرار می گیرد. علاوه بر این، چین خوردگی و گسل های زیرسطحی نیز کیفیت آب زیر زمینی را کنترل می کنند. دشت الباجی از نظر ساختاری، ناودیسی است که بین رودخانه های کرخه و کارون واقع شده و هدایت الکتریکی (EC) آب زیرزمینی در آن بسیار متغیر می باشد. برای بررسی ساختارهای زیرسطحی، با استفاده از لاگ چاه های موجود در منطقه، اقدام به تهیه مقاطعی از آبرفت در جهات مختلف گردید. همچنین نقش عوامل موثر بر کیفیت آب زیرزمینی به روش های مختلف بررسی شد. نتایج نشان داد که حضور تاقدیس زین العباس که بخشی از آن در زیر سطح زمین امتداد یافته، نقش موثری را در شکل گیری زون های هیدروژئولوژیکی با خصوصیات هیدروشیمیایی متفاوت، ایفا نموده است.