مقاله بررسی نقش زنان در تاسیس مدارس جدید و آموزش دختران در دوره مشروطیت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۸۹ در مسکویه از صفحه ۴۵ تا ۶۰ منتشر شده است.
نام: بررسی نقش زنان در تاسیس مدارس جدید و آموزش دختران در دوره مشروطیت
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله زنان
مقاله مدارس جدید
مقاله مشروطیت
مقاله آموزش دختران
مقاله قاجاریه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جلالی ایرج

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
جامعه ایران در آستانه مشروطیت وارد مرحله جدیدی از تغییر و تحول در ساختار سیاسی – اجتماعی گردید که با دوران پیش از آن تفاوت چشم گیری داشت. از جمله در زمینه حضور زنان در عرصه اجتماع و سیاست و فرهنگ، این تحول شایسته ذکر است. تاکنون نظر بیشتر محققان بر منزوی بودن زنان عصر قاجار از فعالیت های گوناگون جامعه قرار داشته است. اما تحقیقات جدید نشان می دهد که زنان در مسائل سیاسی – اجتماعی این عصر، به خصوص در دوره مشروطه، حضوری فعال داشته اند. تا پیش از قاجار و در طول حاکمیت این سلسله، مراکز آموزشی در چارچوب مکتب خانه ها محدود می شد و محتوای آموزشی آنها در طول چند سده دگرگون نشده بود؛ اما در میانه این دوره، به خصوص در آستانه مشروطیت، اولین سنگ بنای آموزش و پرورش به سبک جدید گذاشته شد.
در جامعه بسته و مرد سالار ایران آن روز طبیعتا این آموزش و پرورش جدید بایستی فقط سهم مردان بوده باشد؛ اما زنان، با توجه به فرصت های محدودی که در این زمان برای آنها فراهم آمده بود، با اقدامات مناسب و با حضور مستقیم و غیرمستقیم در زمینه احقاق حقوق خود، تلاش های زیادی را آغاز کرده بودند. در این دوره، زنان ایرانی، پیش از آن که منتظر پشتیبانی دولت و حمایت های قانونی باقی بمانند، به سازمان دهی خود پرداختند و به شیوه های خلاق، دست به تاسیس و اداره مدارس دخترانه و مراکز بهداشتی – درمانی و کانون هایی برای نگهداری و تربیت کودکان بی سرپرست زدند. و حتی در راه تاسیس مدارس دخترانه با مخالفت های جدی از سوی جناح سنتی جامعه مواجه شدند. مخالفان تاسیس مدارس دخترانه، نه تنها به انتقادهای لفظی بسنده نمی کردند، بلکه مخالفت خود را در عمل نیز به ظهور رساندند و زنان در این راه با چالش هایی مواجه شدند؛ لذا، در این مقاله تلاش بر این است تا نقش زنان در تشکیل مدارس جدید و آموزش دختران در دوره مشروطه و چالش های فرا روی ایشان مورد بررسی قرار گیرد.