مقاله بررسی نحوه توزیع بطری های کودک پلیمری با نشان «بدون بیسفنل آ» در جامعه شهری اصفهان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد و تیر ۱۳۹۱ در تحقیقات نظام سلامت از صفحه ۲۲۳ تا ۲۲۸ منتشر شده است.
نام: بررسی نحوه توزیع بطری های کودک پلیمری با نشان «بدون بیسفنل آ» در جامعه شهری اصفهان
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بیسفنل آ
مقاله بازار ایران
مقاله بطری کودک
مقاله پلی کربنات

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عبدی مقدم زهره
جناب آقای / سرکار خانم: میرلوحی مریم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: بیسفنل آ، ترکیبی افزودنی است که جهت ساخت پلاستیک های پلی کربناته استفاده می شود. به تازگی استفاده از این ماده در تهیه بطری های کودکان در بسیاری از کشورها ممنوع شده است.
روش ها: این مطالعه مقطعی با هدف ارزیابی توزیع بطری های پلی کربناته و استاندارد کیفی آنها در شهر اصفهان در سال ۱۳۹۰ صورت گرفت. ۳۵ مغازه فروش لوازم کودک و ۵ داروخانه در چهار منطقه مختلف اصفهان مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ها: بطری ها بر اساس برند، کشور سازنده و عدم وجود بیسفنول آ مورد ارزیابی قرار گرفتند. کیفیت محصولات به طور مستقیم به قوانین کشور تولید کننده آنها بستگی داشت؛ به طوری که در سه دسته ایرانی، آسیایی و اروپایی – آمریکایی تقسیم بندی گردیدند. بطری های ایرانی و اروپایی به ترتیب بیشترین و کمترین میزان توزیع را در بازار تشکیل می دادند. تفاوت در کیفیت استاندارد انواع بطری ها به مناطق جغرافیایی مورد بررسی آنها مرتبط بود. بطری های با علامت «بدون بیسفنول آ» در محصولات اروپایی و تنها در دو منطقه اصفهان یافت شدند.
نتیجه گیری: با توجه به توزیع بالای بطری های ایرانی در بازار داخلی چنین می توان نتیجه گرفت که بهبود و تجدید نظر در استانداردهای داخلی می تواند در کاهش مواجهه با بیسفنل آ در نوزادان ایرانی موثر باشد. بر این اساس، ارزیابی خطر دریافت بیسفنل آ از طریق بطری کودک در جامعه امری ضروری است.