مقاله بررسی نتایج عملکردی درمان جوش نخوردگی استخوان اسکافویید: گزارش کوتاه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در آذر ۱۳۹۱ در مجله دانشکده پزشکی از صفحه ۵۸۳ تا ۵۸۸ منتشر شده است.
نام: بررسی نتایج عملکردی درمان جوش نخوردگی استخوان اسکافویید: گزارش کوتاه
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جوش نخوردگی استخوان اسکافویید
مقاله استئونکروز
مقاله گرافت غیرعروقی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شهریارکامرانی رضا
جناب آقای / سرکار خانم: شفیعی سیدحسین
جناب آقای / سرکار خانم: اوریادی زنجانی لیلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: جوش نخوردگی استخوان اسکافویید، هم چنان یکی از موضوعات چالش برانگیز در بین جراحان دست می باشد. در این مطالعه به بررسی نتایج درمانی فیکساسیون جوش نخوردگی استخوان اسکافویید در حضور یا عدم حضور استئونکروز و تاثیر متغیرهای شایع بر آن می پردازیم.
روش بررسی: در ۲۴ بیمار مبتلا به جوش نخوردگی استخوان اسکافویید، گرافی و MRI مچ دست قبل از درمان و نتایج عملکردی بعد از درمان بر اساس سیستم Mayo و پرسش نامه Quick DASH مورد ارزیابی قرار می گرفت.
یافته ها: قبل از عمل جراحی در ۱۰ بیمار شواهد استئونکروز وجود داشت. در هفت مورد (۷۰%) شواهد یونیون رادیولوژیک در بررسی های پس از عمل مسجل شد. در ۱۴ بیمار شواهد استئونکروز وجود نداشت که در ۱۳ مورد (۹۲%) یونیون رادیولوژیک مسجل شد. میزان یونیون کلی در بیماران ۸۳% اندازه گیری شد (P<0.05).
نتیجه گیری: نتایج بررسی های عملکردی نشان دهنده بهبود عملکرد پس از درمان جراحی است. نتایج حاصل از درمان جوش نخوردگی استخوان اسکافویید توسط گرافت غیرعروقی با گرافت عروقی قابل برابری می باشد.