مقاله بررسی نتایج باروری در بیماران با سپتوم رحمی و ناباروری نامشخص یا سقط راجعه پس از سپتوپلاستی به روش هیستروسکوپی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد ۱۳۹۳ در مجله دانشکده پزشکی از صفحه ۱۵۵ تا ۱۶۰ منتشر شده است.
نام: بررسی نتایج باروری در بیماران با سپتوم رحمی و ناباروری نامشخص یا سقط راجعه پس از سپتوپلاستی به روش هیستروسکوپی
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هیستروسکوپی سپتوپلاستی
مقاله ناباروری
مقاله پیامد بارداری

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سروی فاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: عالی مرضیه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: سپتوم رحمی یکی از ناهنجاری های مادرزادی رحمی شایع است که با مشکلات مامایی و نتایج نامطلوب باروری همراه است. هیستروسکوپی به عنوان روش درمانی استاندارد برای سپتوم رحم می باشد. در این مطالعه ما به ارزیابی نتیجه هیستروسکوپی و میزان اثر آن در بهبود نتایج باروری در بیماران با سپتوم رحمی و ناباروری نامشخص یا سقط مکرر پرداخته ایم.
روش بررسی: این مطالعه به صورت آینده نگر طراحی و بر روی ۴۰ نفر از زنان مراجعه کننده به بیمارستان شریعتی با شکایت ناباروری نامشخص یا سقط مکرر که وجود سپتوم در آنها تایید شده بود انجام شد که پس از تایید ناباروری و ارزیابی سپتوم توسط هیستروسکوپ، برداشتن سپتوم انجام شد و به دنبال آن نتیجه جراحی، میزان بارداری، نتایج بارداری (سقط، زایمان رسیده، زایمان زودرس) و ارتباط این نتایج با وجود سپتوم در بیماران ارزیابی شد. یافته ها: میانگین سن بیماران ۳۱٫۵±۳٫۰۲ سال بود. هشت مورد از بیماران به دلایلی غیر از ناباروری مراجعه کرده بودند که از مطالعه حذف شدند. از ۴۰ بیمار در مدت پیگیری ما ۲۹ بیمار (.۵۷۲%) حامله شدند که ۱۵ مورد (۵۱٫۷%) آنها به طور طبیعی و ۱۴ مورد (۴۸٫۳%) با ART حامله گردیدند و ۱۱ مورد (۲۷٫۵%) در طی این مدت باردار نشدند. از بیمارانی که باردار شدند ۹ مورد (۳۱%) سقط خود به خودی، سه مورد (۱۰٫۳%) زایمان زودرس و ۱۷ مورد (۵۸٫۶%) زایمان رسیده داشتند. میزان تولد زنده در مطالعه ما ۶۸٫۹% بود.
نتیجه گیری: یافته های این مطالعه نشان داد که انجام هیستروسکوپی سپتوپلاستی در جهت بهبود پیامد باروری با موفقیت همراه می باشد.