مقاله بررسی میزان CRP در کودکان مبتلا به سندرم پاسخ التهابی منتشر (SIRS)، سپسیس و سپتیک شوک و مقایسه آن با پروکلسی تونین که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مهر و آبان ۱۳۹۳ در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان از صفحه ۹ تا ۱۶ منتشر شده است.
نام: بررسی میزان CRP در کودکان مبتلا به سندرم پاسخ التهابی منتشر (SIRS)، سپسیس و سپتیک شوک و مقایسه آن با پروکلسی تونین
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پروکالسی تونین (PCT)
مقاله سپسیس
مقاله شوک سپتیک
مقاله سندرم پاسخ التهابی منتشر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسدی فردین
جناب آقای / سرکار خانم: پورمشتاق حسن
جناب آقای / سرکار خانم: کوشا علی
جناب آقای / سرکار خانم: مظلوم زاده سعیده

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: اکثر مطالعات تاکید بر افزایش پروکلسی تونین (PCT) در جریان شوک سپتیک دارد. هدف این مطالعه بررسی میزان CRP در کودکان مبتلا به عفونت باکتریال و مقایسه آن با PCT در کودکان بستری در بیمارستان آیت اله موسوی زنجان بود.
روش بررسی: این مطالعه مقطعی بر روی ۸۱ کودک سه ماهه تا سیزده ساله بستری در بخش های اطفال و PICU بیمارستان آیت اله موسوی زنجان در سال های ۹۰ تا ۹۱ انجام شد. نمونه گیری وریدی لازم در هنگام بستری و قبل از شروع درمان آنتی بیوتیکی اخذ و جهت آزمایشات مورد نظر و کشت خون به کار رفت. کشت ادرار و در موارد خاص آنالیز و کشت مایع CSF انجام گرفت. گرافی قفسه سینه نیز در کودکان مشکوک به پنومونی و یا سپسیس انجام گرفت. بیمارانی که در طی یک هفته قبل از پذیرش تحت درمان با آنتی بیوتیک تزریقی قرار گرفته بودند، وارد مطالعه نشدند.
نتایج: میزان PCT سرم در ۴۱٫۷ درصد کودکان مساوی یا کمتر از ۰٫۵ نانو گرم در میلی لیتر و در ۳۶٫۹ درصد کودکان ۰٫۵-۱۰ نانو گرم در میلی لیتر و ۲۰٫۲ درصد از کودکان بالای ۱۰ نانو گرم در میلی لیتر بود. افزایش میزان PCT در کودکان مبتلا به شوک سپتیک به میزان قابل ملاحظه ای بالاتر از کودکان مبتلا به SIRS و سپسیس بود. در ۷۱٫۴ درصد بیماران میزان CRP سرم بالای ۱۰ بود و همخوانی متوسط (ضریب کاپا برابر ۰٫۴۶) و معنی دار (P<0.0001) بین CRP و PCT سرم دیده شد.
نتیجه گیری: اندازه گیری میزان CRP سرم علیرغم حساسیت بالای تشخیصی PCT جهت افتراق مراحل سه گانه عفونت مناسب تر و مقرون به صرفه تر می باشد.