مقاله بررسی میزان و علل مرگ و میر کودکان در مناطق روستایی استان اردبیل با تاکید بر شهرستان پارس آباد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۸۹ در سلامت و بهداشت اردبیل از صفحه ۵۲ تا ۵۸ منتشر شده است.
نام: بررسی میزان و علل مرگ و میر کودکان در مناطق روستایی استان اردبیل با تاکید بر شهرستان پارس آباد
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله الگوی مرگ و میر
مقاله رتبه کودک
مقاله عوامل بهداشتی و پزشکی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: معینی سیدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: تمجیدزاده زهرا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: مولفه مرگ به لحاظ تاثیر بسزایی که بعنوان یکی از وقایع مهم جمعیتی در پویایی جمعیت داشته و دارد، از دیر باز مورد توجه اندیشمندان بوده است. بالاخص مرگ و میر کودکان از شاخص های مهم توسعه کشورها محسوب شده و از عوامل تعیین کننده امید زندگی است. این بررسی، ارتباط مفهوم محرومیت اجتماعی در ساختاری کلی تر با مرگ و میر کودکان و دیگر جنبه های علل مرگ، و نیز عوامل بهداشتی و درمانی و پزشکی مرگ کودکان در مناطق روستایی شهرستان پارس آباد را مورد مطالعه قرار داده است.
روش کار: میزان و عوامل موثر بر مرگ کلیه کودکان زیر ۵ سال فوت شده در طول ۶ سال (۱۳۸۶-۱۳۸۱) در مناطق روستایی شهرستان پارس آباد، به کمک پرونده بهداشتی خانوار و با مصاحبه با خانوار، بررسی و تکمیل پرسشنامه؛ مورد مطالعه قرار گرفت. آمار حاصله به صورت توصیفی، مورد مطالعه قرار گرفت.
نتایج: نتایج پژوهش حاکی است که الگوی مرگ در مناطق روستایی استان، با الگوی مرگ در نقاط روستایی کشور یکسان نیست. میزان مرگ و میر کودکان بالاتر از حد متوسط مرگ و میر کودکان در نقاط روستایی کشور بوده و میزان مرگ دختران بیش از پسران بوده است. با افزایش سواد مادران، میزان مرگ کودکان کاهش می یابد. مرگ و میر کودکان در میان زوج های خویشاوند، بیش از غیر خویشاوند بوده و با اضافه شدن تعداد کودکان به دنیا آمده، هر چه رتبه کودک بالا رود، احتمال فوت زیادتر می شود. ۶۰% کودکان فوت شده در گروه سنی نوزادان و ۲۳% در گروه یک ماه تا یک سال (۸۳% زیر یک سال) و ۱۷% یک تا ۵ سال را شامل می شود.
نتیجه گیری: این مطالعه نشان می دهد با توجه به شرایط خاص فرهنگی، نیاز به کار فرهنگی عمیق در ارتباط با از بین بردن ترجیح جنسی و مطالعه علل ناهنجاری در منطقه می باشد.