مقاله بررسی میزان فراوانی آسیب با سوزن در کارکنان مراکز آموزشی درمانی شهر زنجان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد و تیر ۱۳۹۲ در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان از صفحه ۱۳۱ تا ۱۴۱ منتشر شده است.
نام: بررسی میزان فراوانی آسیب با سوزن در کارکنان مراکز آموزشی درمانی شهر زنجان
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آسیب با سوزن (NSI)
مقاله مراکز آموزشی درمانی
مقاله هپاتیت B و C
مقاله زنجان
مقاله HIV

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شغلی علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: موسوی نسب سیدنورالدین
جناب آقای / سرکار خانم: قورچیانی فاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: معصومی حسین
جناب آقای / سرکار خانم: ممتازی سعید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: کارکنان مراکز درمانی همواره در معرض آسیب با وسایل نوک تیز و آلوده مانند سرسوزن تزریقات می باشند. این حوادث می توانند افراد را در معرض خطر انتقال ویروس های HIV، هپاتیت B و هپاتیت C و دیگر عفونت ها قرار دهد. این مطالعه به منظور بررسی میزان فراوانی آسیب با سرسوزن در پرسنل پرستاری و پیراپزشکی مراکز آموزشی و درمانی شهر زنجان انجام گردید.
روش بررسی: در این مطالعه توصیفی ۶۰۰ نفر از پرسنل پرستاری و پیراپزشکی که مشغول به خدمت در مراکز آموزشی و درمانی شهر زنجان بودند و در زمان مطالعه حداقل یک سال سابقه کار داشتند با استفاده از یک فرم گردآوری اطلاعات مورد پرسش قرار گرفتند. برای آنالیز داده ها از پارامترهای آمار توصیفی و همچنین روش های آماری تحلیلی شامل آزمون کای اسکویر استفاده گردید.
یافته ها: در این مطالعه ۵۳٫۶ درصد پاسخگویان در طول دوران خدمت و ۲۶٫۳ درصد در یک سال اخیر سابقه آسیب با سرسوزن (
NSI) داشتند. فراوانی NSI با سن و سابقه کار رابطه عکس داشت. در مردان، مدرک تحصیلی فوق دیپلم، کارکنان بلوک زایمان و اتاق عمل، رشته تحصیلی اتاق عمل، مامایی و بیهوشی و شیفت صبح به نحو معنی داری بیشتر بود. شایع ترین عامل NSI سرسرنگ (۵۳٫۸ درصد) بود. تنها ۴۶٫۵ درصد از افرادی که سابقه آسیب با سوزن داشتند، وقوع حادثه را به مسوول کنترل عفونت بیمارستان گزارش کرده بودند.
نتیجه گیری: با توجه به اهمیت بیماری های منتقله از طریق
NSI، آموزش و رعایت احتیاطات استاندارد و واکسیناسیون به ویژه برای کارکنان جوان تر و کارکنانی که در بخش های بلوک زایمان و اتاق عمل کار می کنند قویا توصیه می شود.