مقاله بررسی میزان شیوع و شدت آلودگی های انگلی ماهی سیم (Abramis brama orientalis, Berg 1905) در سواحل بندرانزلی در فصل های صید ۸۸-۱۳۸۷ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۱ در شیلات از صفحه ۵۳ تا ۶۴ منتشر شده است.
نام: بررسی میزان شیوع و شدت آلودگی های انگلی ماهی سیم (Abramis brama orientalis, Berg 1905) در سواحل بندرانزلی در فصل های صید ۸۸-۱۳۸۷
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله انگل
مقاله بندرانزلی
مقاله دریای خزر
مقاله ماهی سیم
مقاله Abramis brama orientalis

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حیات بخش محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: خارا حسین
جناب آقای / سرکار خانم: صیادبورانی محمد
جناب آقای / سرکار خانم: دقیق روحی جواد
جناب آقای / سرکار خانم: رهبر مینا
جناب آقای / سرکار خانم: احمدنژاد محدثه
جناب آقای / سرکار خانم: موحد رشیده

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ماهی سیم دریای خزر (Abramis brama orientalis) یکی از ماهیان باارزش اقتصادی است که سواحل ایرانی دریای خزر به ویژه سواحل استان گیلان، تالاب انزلی و دریاچه سد ارس از جمله زیستگاه های اصلی این گونه در کشور ایران می باشد. با توجه به ارزش اقتصادی بسیار زیاد این ماهی و کاهش ذخایر ماهی سیم در آب های ایران طی چند دهه گذشته به دلیل آلودگی های زیست محیطی، صید بی رویه، از بین رفتن جایگاه های تخم ریزی طبیعی و آلودگی های انگلی باعث شد تا در فصل های صید ۸۸-۱۳۸۷، ۱۷۵ قطعه ماهی سیم از تعاونی های پره سواحل بندرانزلی تهیه و مورد بررسی انگلی قرار گرفتند. برای این منظور پس از صید ماهیان و انتقال به آزمایشگاه اندام های مختلف مثل چشم، پوست، آبشش و دستگاه گوارش بررسی شدند. در ماهیان مورد بررسی میانگین طول ۲٫۸۶±۲۸٫۶۷ سانتی متر و میانگین وزن ۶۲٫۷۴±۲۹۸٫۱۸ گرم بود. در این بررسی ۴ گونه انگل به نام های: Diplostomum spathaceum، Trichodina sp.،Ligula intestinalis و Caryophyllaeus laticeps شناسایی شدند. براساس نتایج به دست آمده، بیش ترین میزان شیوع (۷۳ درصد)، میانگین فراوانی (۱٫۸۴ عدد) مربوط به انگل Ligula intestinali و بیش ترین میانگین شدت آلودگی (۳٫۹۶ عدد) مربوط به انگل Caryophyllaeus laticeps بود. کم ترین میزان شیوع (۲۲ درصد) مربوط به انگل Caryophyllaeus laticeps و Diplostomum spathaceum، کم ترین میانگین شدت آلودگی (۲٫۰۶ عدد) مربوط به انگل Diplostomum spathaceum، کم ترین میانگین فراوانی (۰٫۴۵ عدد) مربوط به انگل Caryophyllaeus laticeps و دامنه تعداد همه انگل ها (۶-۱ عدد) بود.