مقاله بررسی میزان شیوع دردهای عضلانی اسکلتی و ارتباط آن با ناتوانی عملکردی در سالمندان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در مجله دانش و تندرستی از صفحه ۷۶ تا ۸۲ منتشر شده است.
نام: بررسی میزان شیوع دردهای عضلانی اسکلتی و ارتباط آن با ناتوانی عملکردی در سالمندان
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سالمندان
مقاله درد
مقاله ناتوانی عملکردی
مقاله امیرکلا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: تقی پوردرزی محمد
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی سیدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: کیا کلثوم
جناب آقای / سرکار خانم: عباسپور معصومه
جناب آقای / سرکار خانم: قدیمی رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: در فرآیند سالمندی، سیستم های مختلف بدن تحلیل رفته و باعث افزایش وابستگی سالمندان به دیگران می شود. هدف از این مطالعه، بررسی میزان شیوع دردهای عضلانی – اسکلتی و ارتباط آن با ناتوانی عملکردی در سالمندان می باشد.
مواد و روش ها: در این مطالعه مقطعی، ۱۶۱۴ سالمند شهر امیرکلا در سال ۹۰-۹۱ شرکت داشتند. داده ها با استفاده از پرسشنامه های اطلاعات دموگرافیک ناتوانی عملکردی درد در سالمندان جمع آوری شد. رابطه بین درد و ناتوانی عملکردی با استفاده از آزمون کای – دو در سطح ۰٫۰۵ بررسی شد.
نتایج: در این مطالعه ۵۴٫۷% مرد و ۴۵٫۳% زن بودند. درد در ۱۳۳۰ نفر (۸۲٫۴%) گزارش شد که ۴۷٫۵% در اندام فوقانی، ۷۳٫۲% در اندام تحتانی و ۲۴٫۵% در سر و گردن احساس درد می کردند. شایع ترین محل درد اندام فوقانی در شانه، ۶۰۶ نفر (۳۷٫۵%) و اندام تحتانی در زانو، ۱۰۱۸ نفر (۶۳٫۱%) گزارش شد. درد در زنان بیشتر از مردان دیده شد و در مردان و زنان در اندام تحتانی (زانو) بیشتر از سایر نقاط بدن درد مشاهده شد. در این بررسی ۳٫۷% از افراد دچار ناتوانی عملکردی بودند. ارتباط معناداری بین درد و ناتوانی عملکردی وجود نداشت (P=0.24).
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان دهنده شیوع بالای درد عضلانی اسکلتی در سالمندان شهر امیرکلا می باشد. شیوع درد در زنان بیشتر از مردان بوده و شایع ترین محل درد ناحیه زانو گزارش شده است که نیازمند مداخلات درمانی به خصوص آموزش لازم جهت پیشگیری می باشند.