مقاله بررسی میزان سرب در مارک های پرمصرف محصول آرایشی سایه چشم در شهر اصفهان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مرداد و شهریور ۱۳۹۱ در تحقیقات نظام سلامت از صفحه ۴۸۷ تا ۴۹۲ منتشر شده است.
نام: بررسی میزان سرب در مارک های پرمصرف محصول آرایشی سایه چشم در شهر اصفهان
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله محصولات آرایشی
مقاله سایه چشم
مقاله سرب

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: وحیددستجردی مرضیه
جناب آقای / سرکار خانم: فروغی مریم
جناب آقای / سرکار خانم: محمدی مقدم فاضل
جناب آقای / سرکار خانم: حسن زاده اکبر
جناب آقای / سرکار خانم: نورمرادی حشمت اله

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: سرب از راه های مختلف اعم از خوراکی، تنفسی و پوستی وارد بدن انسان می گردد. یکی از منابع پوستی ورود سرب به بدن توسط مواد آرایشی مانند رژ لب و سایه چشم می باشد. ورود سرب به بدن باعث ایجاد خطراتی مانند فشارخون دوران بارداری، سقط جنین و کاهش عملکرد سیستم عصبی نوزادان می گردد. در این مطالعه، میزان سرب در رایج ترین سایه چشم های مصرفی در بازار مورد بررسی قرار گرفت تا ایمنی و کیفیت آنها سنجیده شده و در نهایت مرغوب ترین نوع آنها تعیین گردد.
روش ها: مطالعه توصیفی- تحلیلی حاضر در سال ۱۳۹۰ در شهر اصفهان انجام شد. اطلاعات مربوط به پرمصرف ترین مارک های ماده آرایشی سایه چشم از طریق فروشندگان بزرگ محصولات آرایشی به دست آمد. با استفاده از روش های آماری، تعداد ۱۵ نمونه پرمصرف از این نوع ماده آرایشی انتخاب و با استفاده از دستگاه جذب اتمی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: غلظت سرب در نمونه های مورد مطالعه بین ۰٫۸۵-۶ میکروگرم بر گرم بر اساس وزن تر به دست آمد و میانگین کلی میزان سرب در تمام نمونه های مورد مطالعه برابر ۳٫۵۳ میکروگرم بر گرم بود. بیشترین و کمترین غلظت سرب به ترتیب مربوط به مارک های فلورمار با میزان ۵٫۶۶ و کاویان با مقدار ۱٫۵ میکروگرم بر گرم بود.
نتیجه گیری: در این مطالعه غلظت سرب در سایه های چشم مورد مطالعه کمتر از مقدار توصیه شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (Food and drug administration یا FDA) بود. لذا جهت جلوگیری از اثرات مضر بهداشتی به خصوص برای کودکان و زنان باردار، باید همواره اندازه گیری مقدار سرب در محصولات آرایشی مورد پایش قرار بگیرد تا از اثرات زیانبار آن کاسته شود.