مقاله بررسی میزان تاثیر داروهای درمان ناباروری در بیماران نابارور با استفاده از الگوریتم خوشه بندی و تکنیک های داده کاوی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تیر ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه) از صفحه ۲۶ تا ۳۵ منتشر شده است.
نام: بررسی میزان تاثیر داروهای درمان ناباروری در بیماران نابارور با استفاده از الگوریتم خوشه بندی و تکنیک های داده کاوی
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ناباروری
مقاله داروهای ناباروری
مقاله روش درمانی IUI
مقاله داده کاویزل

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عامری حکیمه
جناب آقای / سرکار خانم: علی زاده سمیه
جناب آقای / سرکار خانم: هادی زاده مرجان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: آمار ناباروری در جهان و به خصوص در کشور ما افزایش یافته است. داده کاوی رشته علمی جدید در زمینه بازیابی اطلاعات از پایگاه داده ها می باشد. مطالعات معدودی در زمینه ناباروری و استفاده از دانش داده کاوی برای توصیف و پیش بینی روش های مختلف درمانی و شناسایی ویژگی های تاثیر گذار بر موفقیت روش درمان، ارائه شده است. هدف این مقاله ارائه مدلی است برای ارزیابی میزان تاثیر داروهای مختلف درمان ناباروری بر بیمارانی که تحت درمان با روش IUI قرار گرفته اند.
واد و روش ها: برای انجام این تحقیق پرونده های سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۸ بیماران نابارور بیمارستان صارم بررسی شده اند که ۲۶۰۳۵ رکورد اولیه استخراج شده است. اطلاعات موجود در پرونده بیماران با استفاده از روش های داده کاوی در نرم افزار CLEMENTINE 12.0 تجزیه و تحلیل شدند. برای شناسایی عوامل موثر بر تاثیر داروها بر موفقیت درمان از الگوریتم های خوشه بندی و دسته بندی داده کاوی استفاده شد.
یافته ها: با استفاده از خوشه بندی K-Means، ویژگی های بیمارانی که درمان آن ها موفق بوده است، شناسایی شده اند. به کمک درخت تصمیم CHAID تاثیر داروهای مختلف درمان ناباروری در بیماران نابارور و در نتیجه باروری مشخص شده است. مدل ساخته شده می تواند نتیجه استفاده از داروی پیشنهادی را با دقت ۷۱ درصد پیش بینی کند.
استنتاج: با استفاده از تکنیک های داده کاوی می توان روند درمان بیماران نابارور را بعد از بررسی ها و انجام معاینات و آزمایشات گوناگون و انتخاب فیلدهای تاثیرگذار بر بیماری، بهبود بخشید.