مقاله بررسی میزان آگاهانه بودن تصمیم زنان باردار در مورد نحوه انتخاب زایمان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در اخلاق پزشکی از صفحه ۵۳ تا ۶۹ منتشر شده است.
نام: بررسی میزان آگاهانه بودن تصمیم زنان باردار در مورد نحوه انتخاب زایمان
این مقاله دارای ۱۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بارداری
مقاله شیوه زایمان
مقاله سزارین انتخابی
مقاله زایمان طبیعی
مقاله تصمیم گیری آگاهانه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمدی گوهر
جناب آقای / سرکار خانم: عباسی محمود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
یکی از مهم ترین اصول اخلاق پزشکی محترم شمردن استقلال و خودآیینی است. که بر اساس شان انسانی و رعایت حریم و تکریم افراد بنا شده است. بنابراین یک زن باردار حق دارد شیوه زایمانش را به دلخواه خود انتخاب کند. برخی از مادران به دلیل نداشتن آگاهی و برخی دیگر علیرغم توصیه برای زایمان طبیعی به سزارین تمایل دارند. با توجه به میزان نسبتا بالای سزارین و نیز با عنایت به اهمیت تصمیم گیری مبتنی بر آگاهی، این مطالعه با هدف ارزیابی میزان آگاهانه بودن تصمیم این گروه از زنان درباره شیوع زایمانشان انجام گرفت.
مطالعه به صورت توصیفی با نمونه گیری خوشه ای بر روی زنان باردار مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی منتخب شهر تهران انجام گرفت. ابزار گردآوری داده ها پرسشنامه ای مشتمل بر اطلاعات دموگرافیک، نوع روش انتخابی زایمان و آگاهی در مورد آن بود. از ۱۵۴ زن باردار، ۳۱% (۴۸ نفر) قصد زایمان سزارین داشتند، ولی این آمار هنگام زایمان به ۵۴٫۵ درصد (۸۴ نفر) رسید. ۵۸٫۳ درصد زنانی که قصد زایمان سزارین داشتند اذعان داشتند که به علت بیشتر بودن درد زایمان طبیعی و ترس از درد، این روش را انتخاب نموده اند، یافته ها نشان می دهند که در بسیاری از موارد اطلاع درستی در مورد عوارض سزارین وجود ندارد. زنان باردار اگرچه در مورد نوع زایمان حق انتخاب دارند، اما این انتخاب باید آگاهانه و مبتنی بر اطلاعات باشد.
به نظر می رسد ارائه آموزش های مستمر به ویژه در سنین پائین تر جهت دختران نوجوان می تواند در افزایش آگاهی و عملکرد آن ها در زمان بارداری موثر واقع شود.