مقاله بررسی موضوعی و کمی مقالات مرتبط با اخلاق پزشکی در کشورهای اسلامی منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی، نمایه شده در پاب مد (PubMed) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در اخلاق پزشکی از صفحه ۱۴۷ تا ۱۶۲ منتشر شده است.
نام: بررسی موضوعی و کمی مقالات مرتبط با اخلاق پزشکی در کشورهای اسلامی منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی، نمایه شده در پاب مد (PubMed)
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اخلاق
مقاله اخلاقی
مقاله اخلاقیات
مقاله اسلام
مقاله اسلامی
مقاله اخلاق زیستی
مقاله پزشکی
مقاله فضیلت
مقاله فضائل
مقاله مسلمان
مقاله مسلمانان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دهقان محمدصادق
جناب آقای / سرکار خانم: جاویدان فاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: شمسی گوشکی احسان
جناب آقای / سرکار خانم: عباسی محمود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: در میان شاخه های مختلف اخلاق حرفه ای، اخلاق پزشکی، به دلیل جایگاه خاص و متعالی حرفه پزشکی اهمیت خاصی دارد. در تعالیم اسلامی نیز اخلاق پزشکی دارای اهمیت ویژه ای است. به دلیل پیشرفت های نوین در علم پزشکی، در حوزه اخلاق پزشکی نیز مباحث جدید و عمیقی مطرح شده است که با بررسی مقالات و حوزه های مورد تحقیق آن ها می توان موضوعات مورد توجه درباره اخلاق پزشکی را مشخص نموده، به اولویت های مورد نظر نویسندگان مقالات پی برد و حوزه هایی که در زمینه اخلاق پزشکی تاکنون در مورد آن ها تحقیق و بررسی انجام نشده، مشخص نمود تا پژوهشگران در آینده بر اساس اولویت های ملی و منطقه ای، فعالیت نمایند.
روش: این مقاله از نوع مطالعات مروری می باشد. با مراجعه به پایگاه پاب مد (PubMed)، مقالات بر اساس ۱۹ عنوان شامل ۱۵ عنوان از ۲۴ عنوان مرتبط با اخلاق زیستی معرفی شده توسط بخش اطلاعات سلامت مدلاین پلاس (MedlinePlus) و همچنین ۴ عنوان مرتبط با جنگ، پژوهش، آموزش و اصول اخلاق پزشکی نمایه شده در پاب مد (PubMed) که توسط محققین در کشورهای اسلامی منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت (EMRO) چاپ شده است، مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ها: مقالات بر اساس سال انتشار، کشور و عناوین، بررسی، دسته بندی و مقایسه شدند. کمترین تعداد بر اساس کشور در محدوده سال های ۱۹۷۱ الی ۲۰۱۲ م.، یک مقاله از کشورهای جیبوتی و فلسطین و بیشترین تعداد، ۷۱ مقاله مربوط به کشور ایران بود. همچنین کمترین تعداد بر اساس سال، یک مقاله در سال های ۱۹۷۱ م.، ۱۹۷۸ م.، ۱۹۷۹ م.، ۱۹۸۴ م. و بیشترین تعداد، ۳۹ مقاله در سال ۲۰۱۲ م. بود. کمترین تعداد بر اساس عناوین، یک مقاله مربوط به کارآزمایی های بالینی و تقلب در بهداشت و بیشترین تعداد، ۶۴ مقاله مربوط اصول اخلاق پزشکی بود.
نتیجه گیری: این مطالعه فقط به بررسی مقالات مرتبط با اخلاق پزشکی نمایه شده در پاب مد در کشورهای اسلامی منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی پرداخته است. هرچند مطالعات دیگری نیز برای تکمیل این پژوهش لازم است، ولی این مقاله به عنوان اولین مقاله ای که به ارائه دسته بندی مقالات اخلاق پزشکی با رویکرد تنوع موضوع و منشا انتشار آن ها که کشورهای اسلامی است، می پردازد در نوع خود منحصربفرد است و می تواند در آینده مبنای مطالعات و بررسی از ابعاد مختلف قرار گیرد. مطالعاتی که در کشور ما در زمینه اخلاق پزشکی انجام می شود، باید هدفمند بوده و بر اساس اولویت های ملی و منطقه ای انجام شود تا بتواند پاسخگوی نیازهای جامعه اسلامی ایرانی ما باشد.