مقاله بررسی منظره و نگارش مطلوب کتاب دانشگاهی در «بن لایه های شناخت» که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۱ در پژوهش و نگارش کتب دانشگاهی از صفحه ۱۴۳ تا ۱۵۶ منتشر شده است.
نام: بررسی منظره و نگارش مطلوب کتاب دانشگاهی در «بن لایه های شناخت»
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نقد مضمونی
مقاله منظره ادبی
مقاله نگارش کتب دانشگاهی
مقاله ویرایش
مقاله بن لایه های شناخت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جوان محمود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بدون تردید هر اثر یا آفرینش ادبی (یا با رویکرد ادبی) منظره خاصی دارد که نوع نگاه و نگرش نویسنده را به جهان نشان می دهد. نویسنده سعی می کند واژه ها را به هم بریزد و روابطی جدید بین آنها تعریف کند. این روابط به تبیین نظام فکری ای می انجامد که مثلث ضمیر درون، جهان بیرون و نوشتار نام دارد.
منظور ما از نگارش این مقاله تبیین قواعد نوشتار یا بیان هنجار گفتار نیست، بلکه بررسی مثلثی است که به نوشتاری خاص منتهی می شود. چینش صورت اشیا در ذهن نویسنده در قالب صورتهای ترجیحی و نوشتاری خاص تجلی می یابد و در واقع منظره یا اندیشه – منظره او را شکل می دهد. نوشتار تخصصی، خلاقانه، و منسجم منظره ای می سازد که خود از منظره برتر و افق بلند نویسنده آن حکایت دارد.
کتاب بن لایه های شناخت علاوه بر اینکه منظره است (دارای صورت و معناست)، اندیشه – منظره هم هست؛ زیرا به بیان چگونگی شکل گیری اندیشه (تجربه حسی) متاثر از منظره می پردازد. هدف از پرداختن به لایه های بنیادین شناخت در کتاب بن لایه های شناخت، دستیابی به تفاهمی اصولی و استفاده از زبانی مشترک برای شناخت علم است، و اگر درست برداشت شود باید بسیاری از سوء تفاهمها پایان یابد.