مقاله بررسی مقایسه ای الگوی مقاومت چندگانه آنتی بیوتیکی بر باکتری های گروه کلبسیلا در عفونت های ادراری و تعیین MIC ایمی پنم در سویه های MDR که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مهر و آبان ۱۳۹۳ در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان از صفحه ۲۸ تا ۳۷ منتشر شده است.
نام: بررسی مقایسه ای الگوی مقاومت چندگانه آنتی بیوتیکی بر باکتری های گروه کلبسیلا در عفونت های ادراری و تعیین MIC ایمی پنم در سویه های MDR
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلبسیلا
مقاله مقاومت آنتی بیوتیکی
مقاله حداقل غلظت مهار کننده
مقاله عفونت ادراری
مقاله ایمی پنم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سلطان دلال محمدمهدی
جناب آقای / سرکار خانم: شریفی یزدی محمدکاظم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: بروز بیماری های شدید به وسیله باکتری هایی که قبلا از گروه فلورطبیعی بدن شمرده می شوند، انسان را در معرض تهدیدهای جدی قرار داده است. باکتری های گروه کلبسیلا KES (کلبسیلا، انتروباکتر، سراشیا) که همگی VP+ هستند، از جمله میکروب های تاثیرگذار در عفونت های ادراری می باشند. وجود سویه های مقاوم به آنتی بیوتیک ها از مشکلات درمانی ناشی از این گروه باکتری هاست. هدف از این بررسی تعیین مقایسه ای الگوی مقاومت چندگانه آنتی بیوتیکی بر باکتری های گروه KES در عفونت های ادراری و تعیین MIC ایمی پنم در سویه های MDR است.
روش بررسی: در این مطالعه که از نوع تجربی می باشد، ۴۰۰ نمونه ادرار بیمار مبتلا به UTI به روش Midstream Clean Catch مراجعه کننده به بیمارستان امام خمینی جمع آوری و جهت شناسایی باکتری های گروه کلبسیلا مورد بررسی قرار گرفتند. برای تعیین مقاومت به آنتی بیوتیک ها از روش دیسک دیفیوژن استفاده گردید. به علاوه از روش تهیه رقت در لوله Macrodilution Broth Test استفاده شد.
یافته ها: از ۴۰۰ نمونه ادرار بیمار مبتلا به عفونت ادراری، ۹۶ نفر (۲۴ درصد) علت آلودگی ناشی از باکتری های گروه کلبسیلا (KES) بود. بیشترین و کمترین مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک ها به ترتیب نسبت به آموکسی سیلین و آمیکاسین بود. نتایج MIC و MBC به دست آمده با استفاده از رقت های متوالی، محدوده غلظت هایی از ایمی پنم که رشد ایزوله های کلبسیلا پنومونیه و سراشیا مرسه سنس را متوقف ساخته، به ترتیب برابر با بیشتر از ۰٫۲۵ تا ۱۶ و ۰٫۲۵ تا ۸ میکروگرم در میلی لیتر بوده است.
نتیجه گیری: نتایج به دست آمده نشان می دهد که ایمی پنم داروی مناسبی برای درمان عفونت های باکتری های گروه کلبسیلا می باشد.