مقاله بررسی مفهوم «نور» در آثار خوشنویسی مقدس با تکیه بر آثار میرعماد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۹۰ در نقش مایه از صفحه ۸۹ تا ۹۶ منتشر شده است.
نام: بررسی مفهوم «نور» در آثار خوشنویسی مقدس با تکیه بر آثار میرعماد
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هنر مقدس
مقاله هنر مقدس اسلام
مقاله خوشنویسی
مقاله نور
مقاله فضا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: احسنت ساره

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بحث پیرامون «هنر مقدس» دارای جایگاه ویژه در تمامی جوامع با هر شیوه نگرش و سطح اعتقادی است. علاوه بر این هر یک از اجتماعات دینی بزرگ یا کوچک بنابه پیشینه سنتی خود دارای گونه ای هنر مقدس می باشند. چرا که اینگونه هنری در واقع به نمایاندن آن وجهه ماورائی دین که کاملا ناملموس است پرداخته و آن را تحت چارچوب های دینی و عقیدتی خاص خود به صورتی ملموس ارائه می دهد.
در ادیان دارای «کتاب مقدس» و «سنت»، هنر مقدس در همه جوانب خود چه در «صورت» و چه در «معنا»، طبق تمامی اصول و باورهای دینی و مذهبی دیگر بر پایه این دو رکن بنا شده و به ایفای نقش می پردازد.
این مقاله نگاهی دارد به جایگاه عناصر تجسمی در هنر مقدس خوشنویسی مبنی بر تجلی «نور» به عنوان امر مقدس و همچنین تاثیر مستقیم و غیرمستقیم این عناصر در نمایان سازی امر مقدس لایتناهی در محدوده دو بعدی تصویر. بر این اساس، ابتدا به توصیف ویژگی های کلی «هنر مقدس» و سپس تعاریف اسلامی آن و ارائه نمونه هایی از هنر مقدس خوشنویسی می پردازیم.