مقاله بررسی معیار ABCD2 در بیماران مبتلا به حمله ایسکمی گذرا که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در هفته سوم آذر ۱۳۹۲ در مجله دانشکده پزشکی اصفهان از صفحه ۱۶۷۵ تا ۱۶۸۱ منتشر شده است.
نام: بررسی معیار ABCD2 در بیماران مبتلا به حمله ایسکمی گذرا
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله حمله ایسکمی گذرا
مقاله سکته مغزی
مقاله معیار ABCD2
مقاله حساسیت
مقاله ویژگی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: چهاردولی مجتبی
جناب آقای / سرکار خانم: خواجوی علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: ایزدی شراره
جناب آقای / سرکار خانم: رمیم طیب

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: حمله ایسکمی گذرا (Transient ischemic attack یا TIA) یک تشخیص شایع در بخش اورژانس می باشد. در حال حاضر رویکرد دقیقی در مورد پیگیری این بیماران به صورت سرپایی یا بستری وجود ندارد. به تازگی تلاش هایی برای دسته بندی گروه های پر خطر بیماران مبتلا به TIA از طریق سیستم های امتیازدهی مانند معیار ABCD2 صورت گرفته است. هدف از انجام این مطالعه بررسی معیار ABCD2 در جمعیت ایرانی بود.
روش ها: افراد شرکت کننده در مطالعه از میان مبتلایان به TIA که در سال ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ در بخش نورولوژی بیمارستان رسول اکرم (ص) بستری بودند، انتخاب شدند و به مدت یک هفته تحت پیگیری قرار گرفتند. تشخیص اولیه در این بیماران TIA با زمان علایم کمتر از ۲۴ ساعت و عدم وجود ضایعات مغزی در سی تی اسکن بودند.
یافته ها: ۱۰۰ بیمار در دو گروه مساوی در این مطالعه شرکت کردند. گروه اول (گروه کم خطر) دارای ABCD2≤۴ و گروه دوم (گروه پر خطر) دارای ACD2>4 بودند. میانگین امتیاز ABCD2 در بیماران ۴٫۷۱±۱٫۱ بود. در پیگیری یک هفته ای از بیماران، ۱۱ بیمار (۸ بیمار در گروه پر خطر و ۳ بیمار در گروه کم خطر) دچار TIA یا سکته مغزی گردیدند. اختلاف آماری معنی داری بین شیوع دیابت و بروز TIA در دو گروه وجود داشت (در گروه پر خطر P=0.037، در گروه کم خطر P=0.029). حساسیت این معیار ۷۲٫۷ درصد و ویژگی آن ۵۲٫۸ درصد بود.
نتیجه گیری: با توجه به یافته های مطالعه می توان گفت که هر چند معیار ABCD2 یک ابزار مناسب جهت تعیین پروگنوز بیماران TIA در هفته اول پیگیری است، ولی حساسیت و ویژگی بالایی ندارد و اتکا به آن به تنهایی نمی تواند نتیجه مناسبی داشته باشد.