مقاله بررسی مطالعه نسبت های استوکیومتری ماکرونوترینت در محدودیت رشد فیتوپلانکتون در سواحل ایرانی حوزه جنوبی دریای خزر-استان مازندران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در زیست شناسی دریا (بیولوژی دریا) از صفحه ۷۱ تا ۸۶ منتشر شده است.
نام: بررسی مطالعه نسبت های استوکیومتری ماکرونوترینت در محدودیت رشد فیتوپلانکتون در سواحل ایرانی حوزه جنوبی دریای خزر-استان مازندران
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ماکرونوترینت
مقاله نسبت های مولی
مقاله دریای خزر
مقاله استان مازندران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نصراله زاده ساروی حسن
جناب آقای / سرکار خانم: مخلوق آسیه
جناب آقای / سرکار خانم: واحدی فریبا
جناب آقای / سرکار خانم: نصراله تبار عبداله
جناب آقای / سرکار خانم: علومی یوسف

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
این تحقیق به منظور تعیین غلظت ماکرونوترینت (مواد مغذی) آب و نیز تغییرات نسبت های مولی آن ها در سواحل جنوبی دریای خزر- استان مازندران در چهار نیم خط عمود بر ساحل (تنکابن، نوشهر، بابلسر، امیر آباد) در سال ۱۳۹۱ انجام گردید. تعداد ۷۲ نمونه آب در لایه سطحی در ایستگاه های اعماق ۵، ۱۵ و ۳۰ متر جمع آوری شدند و سپس پارامترهای فوق با روش های استاندارد تعیین گردیدند. نتایج نشان داد که تغییرات و میانگین غلظت ازت معدنی (DIN)، فسفر معدنی (DIP) و سیلیس محلول (DSi) به ترتیب برابر ۲٫۴۴-۱۰٫۹۲ (۵٫۸۹±۰٫۲۱) .۲۳-۱٫۸۰ (۰٫۵۸±۰٫۰۴) و ۵٫۳۰-۵٫۱۲ (۹٫۵۰±۰٫۲۰) میکرومولار بوده است. همچنین میانگین سالانه نسبت های DIN/DIP، DSi/DIP و DSi/DIN برابر ۱۲٫۴۹±۰٫۸۶، ۱۸٫۸۲±۰٫۷۸ و ۱٫۷۵±۰٫۰۷ ثبت گردید. نتایج نشان داد که روند نسبت مولی DIN/DIP و DSi/DIP از اردیبهشت تا اسفند نزولی بوده است بطوری که غلظت DIP و DSi افزایشی اما غلظت DIN کاهشی بوده است. بر اساس نسبت های مولی و همچنین منحنی های مربوطه، نتایج حاصله در ماه های اردیبهشت و تیر سیستم با محدودیت فسفری حاکمیت داشت، اما در آبان، دی و اسفند به سمت محدودیت نیتروژنی تمایل پیدا کرد و در ماه شهریور سیستم محدودیت هر دو را تجربه کرده است. همچنین این ناحیه در هیچ زمانی دارای محدودیت سیلیسی برای رشد فیتوپلانکتون نبوده است.