مقاله بررسی مشکلات و آسیب های ناشی از کار در کاردرمانگران و فیزیوتراپیست ها (مرور سیستماتیک) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در توانبخشی نوین از صفحه ۱ تا ۱۱ منتشر شده است.
نام: بررسی مشکلات و آسیب های ناشی از کار در کاردرمانگران و فیزیوتراپیست ها (مرور سیستماتیک)
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آسیبهای ناشی از کار
مقاله مشکلات عضلانی اسکلتی
مقاله کاردرمانگر
مقاله فیزیوتراپیست ها
مقاله مسائل روانی
مقاله اجتماعی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: امینی مالک
جناب آقای / سرکار خانم: شمیلی آریان
جناب آقای / سرکار خانم: یاراحمدی رسول
جناب آقای / سرکار خانم: جعفری حسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: آسیب های ناشی از کار (Work Related Injury: WRI) می تواند باعث مشکلاتی نظیر تغییر یا از دست دادن شغل، خستگی و فرسودگی شغلی گردد. شیوع این آسیب ها در درمانگران آمریکا از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ از ۱۰٫۲% به ۱۳٫۵% افزایش یافته است. با عضویت حداقل ۳۷۰۰ فیزیوتراپیست و ۹۰۰ کاردرمانگر در نظام پزشکی ایران و با توجه به گسترش حیطه های شغلی کاردرمانی و فیزیوتراپی در کشورمان و روند رو به رشد پذیرش دانشجو در این رشته ها و نیز تحقیقات اندک در زمینه آسیب های ناشی از کار در درمانگران، ممکن است چالشی تحقیقاتی برای پژوهشگران پیش رو باشد. هدف کلی از این مرور نظام مند، بررسی جامع شیوع مشکلات ناشی از کار،عوامل زمینه ساز و دلایل این آسیبها و مشکلات در درمانگران و در نهایت پیش بینی مشکلات در جمعیت های کاردرمانی و فیزیوتراپی ایران است.
روش بررسی: با اجرای مراحل ۵ گانه مرور سیستماتیک مبتنی بر شواهد و با توجه به معیارهای ورود بدست آمده ازچند مقاله مرتبط، جستجوی مقالات از طریق پایگاه های اینترنتی، کتب مرجع و مرور پیشنهادی مقالات (Citation review) انجام شد و در ابتدا ۵۰ مقاله بدست آمد. در نهایت این مرور ۲۵ مطالعه تحقیقی در ۲ دهه گذشته در نقاط مختلف جهان را در بر می گیرد (۱۹۹۰-۲۰۱۰).
نتیجه گیری: مشخص شد که مشکلات عضلانی از رایج ترین انواع آسیب های ناشی از کار است. این آسیب ها در اکثر مراکز درمانی و بیشتر در بخش عمومی، ارتوپدی و بخش حاد دیده شد. آسیب ناحیه کمر مشهودتر بود. سن زیر ۳۰ سال، تجربه کم و کار سنگین از عوامل خطرساز بودند. نحوه دست گذاری(Handling)  غلط درمانگران رایج ترین علت آسیب ها معرفی شد. درکنار آسیب های عضلانی اسکلتی مذکور، مسائل روانی-اجتماعی شایع در این مطالعه افسردگی، عصبانیت و زدگی از کار عنوان شد. در خاتمه تلاش شد تا با درنظر گرفتن فرهنگ، مختصات و ویژگی های شغلی درمانگران در ایران و بسط و مقایسه اطلاعات بدست آمده، ابعاد مختلف مشکلات ناشی از کار در درمانگران ایران پیش بینی شود.