مقاله بررسی مرگ و میر زنان باردار در استان چهارمحال و بختیاری در یک دوره ۱۰ ساله که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در بالینی پرستاری و مامایی از صفحه ۲۱ تا ۲۹ منتشر شده است.
نام: بررسی مرگ و میر زنان باردار در استان چهارمحال و بختیاری در یک دوره ۱۰ ساله
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مرگ و میر
مقاله مادر باردار
مقاله استان چهارمحال و بختیاری
مقاله شیوع
مقاله عوارض بارداری

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مباشری محمود
جناب آقای / سرکار خانم: خلفیان پوران
جناب آقای / سرکار خانم: علیدوستی معصومه
جناب آقای / سرکار خانم: ضامن صالحی فرد علی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: مرگ مادران به علت عوارض بارداری و زایمان مهمترین شاخصی است که نشان دهنده وضعیت توسعه یک کشور می باشد. در این مطالعه مرگ و میر زنان باردار در استان چهارمحال و بختیاری در یک دوره ۱۰ ساله بررسی شد.
روش بررسی: برای انجام این مطالع ه توصیفی- مقطعی گذشته نگر، کلیه پرونده های مربوط به مرگ مادران باردار که در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی استان چهارمحال و بختیاری ثبت و به مرکز بهداشت استان ارسال شده بودند از ابتدای سال ۱۳۸۱ تا پایان سال ۱۳۹۰ بررسی شدند. اطلاعات موجود در پرونده ها شامل سن مادر، سن بارداری، تحصیلات، محل سکونت، تعداد بارداری، نوع زایمان، نوع، علت و زمان مرگ و نحوه مراقبت دوران بارداری بود که مورد ارزیابی و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: در محدوده زمانی ۱۰ سال، ۲۸ مورد مرگ مادر باردار رخ داده بود که ۱۷٫۲ مورد در صد هزار تولد زنده بود. میانگین سن مادران ۳۱٫۱±۵٫۹ سال و میانگین سن حاملگی ۳۵٫۱۷±۶٫۶۱ هفته بود. اکثریت افراد
بی سواد و بیشتر آن ها روستایی (%۷۱٫۴) بودند. درصد بیشتری (%۴۶٫۴) بارداری ۴ و بالاتر را تجربه می کردند و نوع زایمان اکثریت آن ها سزارین بود. ۱۹ مورد (%۶۷٫۹) در گروه مرگ مستقیم و ۹ مورد (%۳۲٫۱) در گروه مرگ های غیر مستقیم بارداری قرار داشتند. شایعترین علت مرگ مستقیم خونریزی و شایعترین علت مرگ غیرمستقیم بیماری قلبی بود. ۴ نفر (%۱۴٫۲۸) از مادران مراقبت دوران بارداری را به طور کامل دریافت نکرده بودند و هر ۴ نفر در گروه مرگ مستقیم بارداری قرار داشتند.
نتیجه گیری: باتوجه به نتایج می توان گفت افزایش سطح سواد و آگاهی مادران، پیشگیری از بارداری های متعدد در سنین بالا، انجام صحیح مراقبت های دوران بارداری و خودداری از سزارین های غیر ضروری در کاهش مرگ مادران باردار موثر خواهد بود که لازم است مورد توجه مسوولان ذیربط قرار گیرد.