مقاله بررسی مبتلایان حملات ایسکمیک گذرا از نظر وجود ضایعات حاد مغز در MRI با نمای Diffusion Weighted: مطالعه ۵۰ بیمار که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مهر ۱۳۹۱ در مجله دانشکده پزشکی از صفحه ۴۳۰ تا ۴۳۵ منتشر شده است.
نام: بررسی مبتلایان حملات ایسکمیک گذرا از نظر وجود ضایعات حاد مغز در MRI با نمای Diffusion Weighted: مطالعه ۵۰ بیمار
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ضایعات عروقی حاد مغز
مقاله MRI نمای MRI ،DW مغز
مقاله حمله ایسکمیک گذرا
مقاله دیابت ملیتوس
مقاله فلج یک طرفه صورت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ثابتی مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: ناصرمقدسی عبدالرضا
جناب آقای / سرکار خانم: آلوش مهدی
جناب آقای / سرکار خانم: پاک نژاد سیدمحمدحسن
جناب آقای / سرکار خانم: تقا منصوره

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: وجود ضایعه حاد در تصویربرداری با تشدید مغناطیسی (MRI) مغز با پخش وزنی یا تصویرگیری دیفیوژن (Diffusion Weighted Imaging, DWI) در مبتلایان به حملات ایسکمیک گذرا (Transient Ischemic Attack, TIA) ارزش پیش گویی کننده برای وقوع سکته مغزی ایسکمیک بعدی در کوتاه مدت دارد. لذا شناخت ریسک فاکتورهایی که می توانند از لحاظ بالینی با وجود ضایعه در نمای DW مرتبط باشند، در رویکرد مناسب به بیماران مبتلا به TIA کمک کننده است. مطالعه ما به دنبال یافتن پاسخ آن است که مشاهده ضایعه در DWI بیماران دچار TIA با چه فاکتورهای بالینی در ارتباط است.
روش بررسی: پنجاه بیمار مبتلا به TIA به صورت متوالی، وارد مطالعه شدند. از تمام این بیماران شرح حال اخذ شد و آنان تحت معاینه کامل اعصاب و مطالعات آزمایشگاهی قرار گرفتند. از بیماران در فاصله زمانی حداکثر ۷۲ ساعت، MRI مغز با نمای DW تهیه شد.
یافته ها: ضایعه حاد در ۱۶% بیماران در نمای DW مشاهده شد. هم چنین، ارتباط معنی داری بین وجود ضایعه حاد در نمای DW با مدت زمان حمله (P=0.0003)، سابقه دیابت ملیتوس (P=0.02) و همراهی فلج یک طرفه صورت (P=0.008) مشاهده شد. سایر متغیرها چون سن، سابقه فشارخون، هیپر لیپیدمی، وجود TIA قبلی و نیز اختلال حسی، سردرد، سرگیجه و اختلال بینایی رابطه معنی داری با وجود ضایعه حاد در نمای DW نداشتند.
نتیجه گیری: از لحاظ بالینی، طول مدت علایم، وجود دیابت ملیتوس و نیز همراهی فلج یک طرفه صورت می تواند بیان گر احتمال بالاتری از وجود ضایعه حاد در نمای DW باشد که این به معنای آن است که خطر بیش تری برای ابتلا به استروک در کوتاه مدت وجود دارد.