مقاله بررسی کیفی وضعیت کراک در شهر تهران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در رفاه اجتماعی از صفحه ۲۹۷ تا ۳۱۷ منتشر شده است.
نام: بررسی کیفی وضعیت کراک در شهر تهران
این مقاله دارای ۲۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ایران
مقاله تهران
مقاله خرده فروشی
مقاله خلوص
مقاله عرضه
مقاله کراک
مقاله کیفی
مقاله کیفیت
مقاله مخدر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فرهودیان علی
جناب آقای / سرکار خانم: رحیمی موقر آفرین
جناب آقای / سرکار خانم: صفاتیان سعید
جناب آقای / سرکار خانم: محمدی فهیمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: عرضه مواد غیرقانونی نقش تعیین کننده ای در ابتلا به موارد جدید و عود پس از درمان و بعضی از معیارهای بهداشتی دارد. اخیرا، ایران با ماده غیرقانونی جدیدی به نام کراک مواجه شده است که عمدتا از دسته اوپیوئیدهاست. مقاله حاضر با هدف بررسی وضعیت عرضه کراک در بازار خرده فروشی شهر تهران ارائه شده است.
روش: این مطالعه، با استفاده از روش های مطالعات کیفی و در سال های 86 تا ۸۷، در شهر تهران انجام شده است. برای دستیابی به اطلاعات، با فروشندگان کراک، مصرف کنندگان، درمانگران و افراد کلیدی و با استفاده از پرسش نامه با سوالات باز و چند چک لیست مصاحبه شد.
یافته ها: تهیه کراک، از نظر همه افراد، خیلی راحت ذکر شد و مشکلات تهیه آن، بی پولی و حضور ماموران انتظامی بود. اکثر پاسخ گویان معتقد بودند که قیمت کراک، نوسان داشته، رنگ و خلوص آن طی زمان تغییر کرده و کیفیت آن بدتر شده است و عمده ترین ناخالصی کراک را اضافه شدن دارو به آن دانستند. فروش کراک، پرسودتر از فروش سایر مواد و در سطح خرده فروشی ناشی از نیاز و فقر حاصل از اعتیاد ذکر شد. به طورکلی، ابهام و اختلاف نظر زیادی درباره کیفیت و ترکیب کراک و نحوه تولید آن وجود داشت.
بحث: این مطالعه نشان داد که با توجه به افزایش قابل توجه عرضه کراک در کشور، طی سال های اخیر، تغییرات سریعی نیز در کیفیت این ماده و نحوه تهیه آن رخ داده است. اولویت دادن به مقابله با عرضه این ماده، در مقابل مواد سبک تری مانند تریاک، تولید اطلاعات صحیح درباره کراک و آموزش آن به درمانگران و عموم مردم توصیه می شود.