مقاله بررسی کارایی فرایند اکسیداسیون فنتون در حذف سیانید از محیط های آبی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در سلامت و محیط ایران از صفحه ۴۲۳ تا ۴۳۲ منتشر شده است.
نام: بررسی کارایی فرایند اکسیداسیون فنتون در حذف سیانید از محیط های آبی
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اکسیداسیون پیشرفته
مقاله پراکسیدهیدروژن
مقاله فنتون
مقاله تصفیه فاضلاب
مقاله سیانید

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: گلباز سمیه
جناب آقای / سرکار خانم: جنیدی جعفری احمد
جناب آقای / سرکار خانم: رضایی کلانتری روشنک

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: سیانید، آلاینده ای سمی است که در پساب صنایع مختلف مانند آهن و استیل، استخراج ذغال سنگ، ساخت فلزات غیر آهنی و آبکاری فلزات وجود دارد. با توجه به سمیت بالای این آلاینده، وجود آن در منابع آبی و پساب ها، خطر جدی برای سلامتی و حیات موجودات زنده به شمار می آید. جهت حفظ سلامتی افراد، کنترل غلظت این آلاینده در حد استاندارد ضروریست. هدف اصلی این مطالعه، بررسی کارایی فرایند فنتون در حذف سیانید از محیط های آبی بود.
روش بررسی: این تحقیق یک مطالعه تجربی است که در مقیاس آزمایشگاهی و در سیستم بسته انجام شد. در طی انجام فرایند اکسیداسیون فنتون، اثر pH، نسبت مولیFe2+/H2O2 ، زمان تماس و تاثیر غلظت اولیه سیانید بر راندمان حذف این آلاینده از محیط های آبی، مورد مطالعه قرار گرفت. در تحلیل داده ها از نرم افزار Excel استفاده شد.
یافته ها: سیانید با غلظت اولیه ۰٫۴mmol/L در شرایط بهینه pH=4، نسبت مولی (Fe2+=0.27mmol/L)Fe2+/H2O2=0.046، بعد از مدت زمان۱ h ، به علت عامل اکسیدکننده رادیکال های هیدروکسیل، حدود ۹۲% حذف شد و با افزایش زمان واکنش، تغییر محسوسی در راندمان حذف مشاهده نشد. راندمان فرایند فنتون با افزایش غلظت اولیه سیانید از ۰٫۴mmol/L به ۰٫۶mmol/L از ۹۲ به ۶۰% کاهش یافت.
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد، روش اکسیداسیون فنتون می تواند به عنوان گزینه ای مناسب به هنگام طراحی و انتخاب روش حذف سیانید جهت دستیابی به استانداردهای زیست محیطی مد نظر قرار گیرد.