مقاله بررسی قابلیت پیش بینی نسبت PEG در مقایسه با نسبت P/E برای تعیین قیمت سهام در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در پژوهش های تجربی حسابداری از صفحه ۱ تا ۱۶ منتشر شده است.
نام: بررسی قابلیت پیش بینی نسبت PEG در مقایسه با نسبت P/E برای تعیین قیمت سهام در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نسبت P/E
مقاله نسبت PEG
مقاله قیمت سهام
مقاله نرخ رشد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مشایخ شهناز
جناب آقای / سرکار خانم: خمیسی حبیبه
جناب آقای / سرکار خانم: فرشی زهرا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ضریب قیمت به سود از روش های متداول در ارزشیابی سهام توسط تحلیلگران به حساب می آید. در نظر نگرفتن ارزش زمانی پول، مدنظر قرار ندادن چشم انداز رشد آتی شرکت از جمله مهمترین محدودیت های بکارگیری این روش در برآورد ارزش سهام می باشد.
در سال های اخیر، معیار دیگری به نام نسبت PEG، به عنوان ابزار شناسایی سهام مطلوب پدیدار شده است. نسبت PEG به صورت ضریب قیمت به سود هر سهم تقسیم بر نرخ رشد مورد انتظار آن تعریف می شود. این نسبت مبتنی بر نسبت P/E است و چشم انداز رشد یک سهم را در نظر می گیرد. هدف این پژوهش بررسی قابلیت پیش بینی نسبت PEG در مقایسه با P/E در برآورد قیمت سهام می باشد. ثبات دو نسبت P/E و PEG و دقت پیش بینی دو مدل در ارزشیابی سهام بررسی شده است.
با استفاده از اطلاعات ۲۱۵ شرکت /سال طی دوره زمانی ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۹ نتایج نشان داد نسبت P/E در مقایسه با PEG از ثبات بیشتری برخوردار بوده است و پیش بینی قیمت سهام با استفاده از مدل PEG از دقت بیشتری برخوردار است.