مقاله بررسی قابلیت های محیطی حوضه های آبی دامنه جنوبی توچال برای تبدیل به ژئو پارک که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در جغرافیا و آمایش شهری – منطقه ای از صفحه ۹۷ تا ۱۱۰ منتشر شده است.
نام: بررسی قابلیت های محیطی حوضه های آبی دامنه جنوبی توچال برای تبدیل به ژئو پارک
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ژئوپارک
مقاله توچال
مقاله پهنه بندی
مقاله مدل تحلیل سلسله مراتبی (AHP)
مقاله سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ثنایی مبین نرگس
جناب آقای / سرکار خانم: زنگنه اسدی محمدعلی
جناب آقای / سرکار خانم: امیراحمدی ابوالقاسم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کوه های مرتفع، دره های عمیق و سرسبز، مشهورترین پناهگاه ها و جان پناه ها، رودخانه های پر آب، آبشارهای زیبا، آب و هوای فرح بخش، شرایط مناسب برای کوهنوردی، حوضه های دامنه جنوبی توچال نظیر دربند، درکه، کلک چال وتوچال را به عنوان یکی از جاذبه های تفرجگاهی شهری و فراشهری تهران معرفی کرده است که از پتانسیل های بالای ژئوتوریسمی برخوردار می باشند.
هدف این تحقیق شناسایی پهنه های مناسب ژئوتوریسمی منطقه برای تبدیل به ژئو پارک می باشد. به همین منظور لایه های اطلاعاتی مورد نیاز شامل نقشه های شیب، پوشش گیاهی، همدما، هم بارش، لیتولوژی، هیدرولوژی، چشم اندازهای انسانی، چشم اندازهای ژئومورفولوژیکی تهیه و سپس با تلفیق و همپوشانی لایه های اطلاعاتی در محیط GIS با استفاده از مدل AHP پهنه های مناسب ژئوتوریسمی حوضه های آبی دامنه جنوبی توچال در قالب نقشه پهنه بندی ارائه گردید. نتایج این مطالعه نشان می دهد که ۱۵ درصد از کل وسعت منطقه مورد مطالعه در پهنه فوق العاده مناسب، ۱۰ درصد در پهنه خیلی مناسب، ۳۵ درصد در پهنه مناسب و ۴۰ درصد در پهنه نامناسب قرار دارد که به دلیل نزدیکی این منطقه به کلان شهر تهران می تواند مورد توجه برنامه ریزان قرار گیرد.