مقاله بررسی فلورستیک، شکل زیستی و پراکنش جغرافیایی گیاهان منطقه شکار ممنوع تالاب بین المللی گمیشان در شمال غرب استان گلستان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در گیاه و زیست بوم از صفحه ۶۵ تا ۸۰ منتشر شده است.
نام: بررسی فلورستیک، شکل زیستی و پراکنش جغرافیایی گیاهان منطقه شکار ممنوع تالاب بین المللی گمیشان در شمال غرب استان گلستان
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله استان گلستان
مقاله تالاب بین المللی
مقاله شکل زیستی
مقاله فلورستیک
مقاله پراکنش جغرافیایی
مقاله گمیشان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قربانلی مه لقا
جناب آقای / سرکار خانم: ابراهیمیان معصومه
جناب آقای / سرکار خانم: خوش روش رکسانا
جناب آقای / سرکار خانم: شکیبا محمود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
منطقه شکار و تیراندازی ممنوع تالاب بین المللی گمیشان در “۳۴ ’۵۴ ۵۳ طول شرقی و “۹ ‘۹ ۳۷ عرض شمالی در شمال غرب استان گلستان قرار دارد. مساحت این ناحیه ۱۴ هزار هکتار است و جزء اکوسیستم های تالابی استان به شمار می رود و حداقل ارتفاع از سطح دریا ۱۶- متر و حداکثر ارتفاع آن ۴۰ متر است. نمونه های جمع آوری شده بر اساس روش های مرسوم تاکسونومی گیاهی و به کارگیری منابع لازم شناسایی شد و خانواده، جنس و گونه هر یک از آنها تعین گردید. اسامی تاکسون های منطقه به صورت فهرست الفبایی و به ترتیب خانواده و نام علمی تنظیم شد. در مجموع تعداد ۲۸ خانواده، ۷۷ جنس و ۹۳ گونه گیاهی شناسایی شد که بیشترین گونه ها در تیرهpoaceae  با ۱۸ گونه، Chenopodiaceae با ۱۳ گونه و Asteraceae با ۱۱ گونه دیده می شود. در بین گیاهان منطقه، تروفیت ها با ۶۱ گونه و ۶۵٫۶ درصد بالاترین طیف زیستی را دارا هستند. از نظر جغرافیای گیاهی پراکنش ۳۴٫۴ درصد گونه ها متعلق به ناحیه ایرانی – تورانی و اروپا – سیبری و مدیترانه ای، ۱۶٫۱ درصد به ناحیه ایران تورانی و ۱۲٫۹ درصد به ناحیه ایران – تورانی و مدیترانه ای و جهان وطنی و بقیه عناصر چند ناحیه ای محسوب می شوند.