مقاله بررسی فراوانی علل مراجعه برای CBCT در یک مرکز تصویربرداری خصوصی در شهر یزد طی سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۱ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مرداد و شهریور ۱۳۹۲ در مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد از صفحه ۳۷۰ تا ۳۷۷ منتشر شده است.
نام: بررسی فراوانی علل مراجعه برای CBCT در یک مرکز تصویربرداری خصوصی در شهر یزد طی سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۱
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله CBCT
مقاله رادیوگرافی
مقاله توموگرافی
مقاله تشخیص
مقاله تصویربرداری تشخیصی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رضوی سیدحسین
جناب آقای / سرکار خانم: عزالدینی اردکانی فاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: معینی ملیحه
جناب آقای / سرکار خانم: رفیعی بابک
جناب آقای / سرکار خانم: معصومی یوسف

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: سیستم (CBCT: Cone Beam Computed Tomography) روش جدیدی از کاربرد رادیوگرافی در علوم دندانپزشکی است که امکان به دست آوردن اطلاعات سه بعدی بدون بزرگنمایی (magnification) یا تغییر در اندازه (distortion) از نسوج سخت و نرم را فراهم نموده است. از اطلاعات حاصل از این تصویربرداری تشخیصی می توان در طرح درمان ها استفاده نمود.
روش بررسی: در این مطالعه توصیفی گذشته نگر کلیه تجویزهای CBCT دندانپزشکان (متخصص و عمومی) شهر یزد از مهر ۱۳۸۹ تا آذر ۱۳۹۱ (۲۶ ماه) در مرکز خصوصی رادیولوژی فک و صورت از لحاظ سن، جنس، سال تجویز، مورد تجویز و مدرک دندانپزشک تجویزکننده مورد بررسی قرار گرفت. داده ها با نرم افزار SPSS نسخه ۱۶ تجزیه و تحلیل شد.
نتایج: بر اساس نتایج به دست آمده، %۶۴٫۸ بیماران بین ۳۰ تا ۶۰ سال سن داشتند. فراوانی زن و مرد در بیماران ارجاعی تقریبا یکسان بود. بیشترین تجویز CBCT توسط دندانپزشکان عمومی (۴۴%) و پس از آن جراحان فک و صورت (%۳۲٫۲) بود. ایمپلنت (۸۸%) بیشترین درخواست CBCT را داشت. تعداد درخواست های CBCT در سال ۱۳۸۹، %۱۸٫۵، در سال ۱۳۹۰، %۲۹٫۳ و در سال ۱۳۹۱، %۵۲٫۱ بود.
نتیجه گیری: ارجاع بیمار برای ارزیابی پیش از ایمپلنت یکی از مهمترین دلایل ارجاع برای CBCT است. با این وجود به نظر می رسد استفاده از CBCT محدود به ایمپلنت نبوده و در جراحی فک و صورت، ارتودنسی، درمان کانال ریشه و سایر درمان های دندانپزشکی گسترش روزافزونی پیدا خواهد کرد.