مقاله بررسی فدرالیسم در عراق از لحاظ سطح تحلیل منطقه ای که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۰ در علوم سیاسی از صفحه ۳۵ تا ۵۸ منتشر شده است.
نام: بررسی فدرالیسم در عراق از لحاظ سطح تحلیل منطقه ای
این مقاله دارای ۲۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دگردیسی نظام سیاسی
مقاله نظام فدرال و دموکراتیک
مقاله فدرالیسم
مقاله کشورهای دارای اقلیت کرد
مقاله کشورهای عربی
مقاله دولت مستقل کرد
مقاله طرح خاورمیانه بزرگ
مقاله تضعیف هویت عربی
مقاله تجزیه عراق

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مرادی جهانبخش

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
دگردیسی نظام سیاسی عراق به یک نظام «فدرال و دموکراتیک» به یک مساله چالش برانگیز در منطقه خاورمیانه به خصوص در بین کشورهای دارای اقلیت کرد و کشورهای عربی تبدیل شده و باعث ایجاد بازتاب ها و واکنش هایی در بین این کشورها نسبت به فدرالیسم و نوع حکومت آینده عراق گردیده است. از نظر کشورهای دارای اقلیت کرد یعنی ترکیه، ایران و سوریه، این نوع نظام سیاسی ممکن است که از یک سو باعث ایجاد مطالبات جدید در بین اقلیت های کرد در داخل این کشورها گردد و از سوی دیگر، در صورت عملیاتی شدن و تحقق کامل فدرالیسم در عراق، با همراهی بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای مثل اسرائیل و آمریکا، زمینه برای شکل گیری دولت مستقل کرد و سپس ایجاد کردستان آزاد و واحد فراهم شود که این مساله می تواند تاثیرات عدیده امنیتی را در این کشورها ایجاد کند.
کشورهای عربی نیز از تغییر و تحولات نظام سیاسی عراق نگران هستند و نسبت به پیامد این تحولات بر کشورهای خود حساس هستند. به این معنا که از یک سو نگران این هستند که فدرالیسم به خصوص در شمال عراق با افزایش خواسته ها و قدرت کردها، زمینه را برای تضعیف هویت عربی عراق و تجزیه این کشور فراهم کند. همچنین آنها نسبت به در حاشیه قرار گرفتن اعراب سنی و افزایش قدرت ایران در عراق نگران هستند. از سوی دیگر، از آنجایی که بسیاری از کشورهای عربی به شیوه ای غیر دموکراتیک اداره می شوند، معتقد هستند که هدف آمریکا تشکیل الگویی الهام بخش بوده تا بر اساس طرح کلان خاورمیانه ای، نظام های سیاسی منطقه دموکراتیک شوند.