مقاله بررسی علل ایکتر طول کشیده در نوزادان مراجعه کننده به بیمارستان شهید بهشتی کاشان طی سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۱ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۳ در فیض از صفحه ۹۲ تا ۹۶ منتشر شده است.
نام: بررسی علل ایکتر طول کشیده در نوزادان مراجعه کننده به بیمارستان شهید بهشتی کاشان طی سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۱
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ایکتر
مقاله ایکتر طول کشیده
مقاله نوزاد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شریف محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: مدنی مهلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: زردی شایع ترین مشکل کلینیکی نوزادان است. ایکتر طول کشیده به ایکتری اطلاق می شود که پس از ۱۴ روزگی وجود داشته باشد و علل متعددی دارد. این مطالعه با هدف بررسی علل ایکتر طول کشیده در نوزادان مراجعه کننده به بیمارستان شهید بهشتی کاشان در سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۱ انجام شد.
مواد و روش ها: این مطالعه مقطعی بر روی تمامی نوزادان مبتلا به ایکتر طول کشیده مراجعه کننده به بیمارستان شهید بهشتی کاشان انجام شد. زردی طول کشیده بالینی بر اساس وجود رنگ زرد پوست و غشاهای مخاطی و سن بیش از ۱۴ روز در نظر گرفته شد و آزمایش های لازم جهت بررسی علل ایکتر انجام شد.
نتایج: در مطالعه حاضر ۲۳۷ نوزاد مبتلا به ایکتر طول کشیده مورد بررسی قرار گرفتند. هیچ یک از نوزادان هیپربیلی روبینمی مستقیم نداشتند. ایکتر شیر مادر شایع ترین علت (۵۹٫۱ درصد) بود و UTI (12.2 درصد)، کمبود G6PD (9.7 درصد)، هیپوتیروئیدی (۶٫۳ درصد) سایر علل بودند. به علاوه، در ۱۲٫۷ درصد بیماران علتی شناخته نشد. بروز ایکتر با سن، وزن و میزان بیلی روبین اولیه ارتباط معنی داری نداشت، در حالی که با جنس مرتبط بود.
نتیجه گیری: با اینکه ایکتر ناشی از شیر مادر شایع ترین علت ایکتر طول کشیده می باشد و عوارض چندانی هم ندارد، ولی با توجه به سایر علل مهم این بیماری توصیه می شود بررسی های کامل جهت تشخیص آن ها انجام گردد.