مقاله بررسی شیوع گاستروانتریت و شناسایی ژنوتایپ های در حال گردش روتاویروسی در کودکان بستری شده در بیمارستان امام حسین شهر اصفهان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در هفنه چهارم مهر ماه ۱۳۹۲ در مجله دانشکده پزشکی اصفهان از صفحه ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ منتشر شده است.
نام: بررسی شیوع گاستروانتریت و شناسایی ژنوتایپ های در حال گردش روتاویروسی در کودکان بستری شده در بیمارستان امام حسین شهر اصفهان
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله روتاویروس
مقاله گاستروانتریت حاد
مقاله ژنوتیپ
مقاله اصفهان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مقیم شراره
جناب آقای / سرکار خانم: فاضلی حسین
جناب آقای / سرکار خانم: نصراصفهانی بهرام
جناب آقای / سرکار خانم: جعفری مدرک هدی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: روتاویروس های انسانی از مهم ترین عوامل ایجاد گاستروانتریت حاد ویروسی در نوزادان و کودکان کم سن و سال جهان محسوب می شوند. از این رو، بررسی نمونه های اسهالی کودکان جهت تشخیص میزان شیوع روتاویروس و تعیین ژنوتایپ غالب برای جلوگیری از مصرف نابه جای آنتی بیوتیک و استفاده از واکسن ضروری به نظر می رسد. هدف این مطالعه، بررسی میزان شیوع روتاویروس و ژنوتایپ غالب آن در جمعیت کودکان زیر ۳ سال مبتلا به اسهال حاد در اصفهان بود.
روش ها: در این پژوهش، ۱۱۶ نمونه مدفوعی از کودکان زیر ۳ سال مبتلا به اسهال حاد مراجعه کننده به بیمارستان امام حسین اصفهان به عنوان بیمارستان مرجع اطفال، جمع آوری شد. با استفاده از تکنیک SDS-PAGE (Sodium dodecyl sulfate polyacrylamide gel electrophoresis)، اقدام به شناسایی روتاویروس گروه A گردید و سپس، ژنوتایپ نمونه های مثبت با روش Nested RT-PCR (Reverse transcription polymerase chain reaction) مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته ها: از ۱۱۷ نمونه مدفوع اسهالی، ۴۱ نمونه (۳۵٫۳ درصد) روتاویروس گروه A مشخص گردید. در تعیین ژنوتایپ مشخص شد که از این تعداد نمونه، بیشترین فراوانی ژنوتیپ های روتاویروسی جدا شده مربوط به G1p8 (65.9 درصد) بود و پس از آن، ژنوتیپ های G8p4 (17.1 درصد)، G8p8 (12.2 درصد)، G1p4 (2.4 درصد) و G1G4P8 (2.4 درصد) قرار داشتند.
نتیجه گیری: یافته های ما شیوع بالا عفونت با روتا ویروس را نشان می دهد. پیشنهاد می گردد، در بررسی علت اسهال در کودکان، روتاویروس مورد توجه بیشتری قرار گیرد، همچنین، شایع ترین ژنوتاپ G8P4 بود که می تواند راهنمای تهیه واکسن مناسب باشد.