مقاله بررسی شیوع فراوانی عوارض منجر به فوت در مسمومیت با قرص برنج که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در مجله علمی پزشکی قانونی از صفحه ۲۷ تا ۳۵ منتشر شده است.
نام: بررسی شیوع فراوانی عوارض منجر به فوت در مسمومیت با قرص برنج
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فسفید آلومینیوم
مقاله قرص برنج
مقاله مسمومیت
مقاله عوارض
مقاله مرگ

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خدابنده فریده
جناب آقای / سرکار خانم: کاهانی علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: سلیمانی قاسم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: قرص برنج با فرمول شیمیائی فسفید آلومینوم (ALP)، یک ماده غیر ارگانیک است که به عنوان حشره کش و جونده کش در انبارکردن و حمل غلات استفاده می شود. قرص برنج در ایران مصرف خانگی داشته و جهت نگهداری برنج استفاده رایجی دارد. هدف از مطالعه حاضر، بررسی شیوع فراوانی عوارض منجر به فوت با مسمومیت حاد ناشی از فسفید آلومینیوم (ALP) در بیماران ارجاعی به مرکز مسمومین بیمارستان لقمان است. فسفید آلومینوم (ALP)، یک ماده غیر ارگانیک است که بعنوان حشره کش و جونده کش در انبارکردن و حمل غلات استفاده می شود. در ایران این ماده با نام قرص برنج است که مصرف خانگی جهت نگهداری برنج دارد. گاز فسفین آزاد شده از این ماده در تماس با رطوبت و اسید ضعیف، عامل مهم مسمومیت و مرگ ناشی از مصرف این قرص است. عوارض جدی و بعضا غیر قابل درمان در سیر مسمومیت با قرص برنج ایجاد می شود. هدف از مطالعه حاضر، بررسی شیوع فراوانی عوارض منجر به فوت با مسمومیت حاد ناشی از فسفید آلومینیوم (ALP ) در بیماران است.
روش مطالعه: با بررسی پرونده ۱۱۱ مورد فوت شده بدلیل مسمومیت حاد با مصرف قرص برنج از آرشیو بیمارستان لقمان حکیم، در طی دو سال (۱۳۹۲ ۱۳۸۹ ) صورت گرفته است.
نتایج: بررسی۱۱۱ مورد فوت شده به دلیل مسمومیت با قرص برنج، شامل ۶۰ (۱٫۵۴%) مرد و ۵۱ (۹٫۴۵%) زن با میانگین و اختلاف معیار (Mean±SD) سنی ۹٫۸±۲۶ بود. کمترین این سن ۱۵سال و بیشترین آن ۴۳ سال بود طریقه مصرف قرص در تمامی موارد بصورت خوراکی و به فرم بدون تغییر (شکستن، حل کردن و …) در ۳٫۶۱% (۶۸ نفر) گزارش شده بود. میزان مصرف ۴٫۱ قرص در ۳۹ مورد (۱٫۳۵%) و مصرف بیش از یک قرص ۳۲ مورد (۸٫۲۸%) گزارش شده بود. زمان گذشته از مصرف در ۳۶% طی یکساعت قبل از مراجعه به اورژانس بوده است. شایع ترین علامت بدنبال مصرف قرص برنج، استفراغ بود که در ۴٫۹۶% (۱۰۷ نفر) گزارش شده بود. بیقراری با ۹٫۳۶% (۴۱ نفر) و تشنگی در ۳۱ نفر (۹٫۲۷) شایع ترین شکایت بیماران در بدو ورود به اوژانس بود.
بحث و نتیجه گیری: اگرچه عوارض مختلفی همچون هیپوتانسیون، ARDS نارسایی حاد کلیه و نارسایی چند ارگانی عامل مورتالیته در موارد تحت مطالعه بوده است، ولی آریتمی قلبی با ۹.۳۶% (۴۱ نفر) شایع ترین عارضه منجر فوت ناشی از مسمومیت با قرص برنج در این مطالعه تعیین شد.