مقاله بررسی شیوع سروتیپ های سالمونلا تیفی موریوم، تیفی و اینتریتیدیس در مواد غذایی در مرکز درمانی بیمارستان مفید که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در پژوهش در پزشکی از صفحه ۴۳ تا ۴۸ منتشر شده است.
نام: بررسی شیوع سروتیپ های سالمونلا تیفی موریوم، تیفی و اینتریتیدیس در مواد غذایی در مرکز درمانی بیمارستان مفید
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مواد غذایی
مقاله گونه های سالمونلا
مقاله Multiplex PCR

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نصرتی شیما
جناب آقای / سرکار خانم: سبکبار آذر
جناب آقای / سرکار خانم: دزفولیان مهروز
جناب آقای / سرکار خانم: تبرایی بهمن
جناب آقای / سرکار خانم: فلاح فاطمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: بیماری های ناشی از مواد غذایی یکی از مهم ترین مشکلات دنیای امروزی بوده و به دلیل مصرف آب یا غذاهای آلوده در انسان بروز می نمایند. با توجه با اینکه در حال حاضر گونه های سالمونلا رایج ترین نوع مسمومیت غذایی می باشند. هدف از این مطالعه، تعیین شیوع سروتیپ های سالمونلا در مواد غذایی به روش Multiplex PCR می باشد.
روش بررسی: این مطالعه توصیفی بر روی ۱۷۰ نمونه مواد غذایی اعم از گوشت گاو، گوشت مرغ، تخم مرغ، شیر و سس مایونز انجام شد و پس از جمع آوری نمونه های مورد نظر، مراحل تشخیص برای باکتری و روش PCR انجام شد. با استفاده از آزمون های کای دو و فیشر نمونه ها مورد قضاوت آماری قرار گرفتند.
یافته ها: شیوع آلودگی باکتریال در ۲۴٫۷ درصد نمونه های مواد غذایی وجود داشت. با توجه به این شیوع در نمونه های مورد بررسی، میزان واقعی آن با اطمینان ۹۵% از حداقل ۱۸٫۲ درصد تا ۳۱٫۲ درصد برآورد می گردد. آلودگی گوشت گاو به سالمونلا، ۸٫۸درصد برآورد شد. از کل نمونه های مواد غذایی، ۱٫۷% آلودگی به باکتری سالمونلا مشاهده شد که ۱٫۱% آن مربوط به سالمونلا تیفی موریوم و ۰٫۵۹% مربوط به سالمونلا اینتریتیدیس از گوشت گاو بود.
نتیجه گیری: به نظر می رسد که آلودگی سالمونلا در مواد غذایی بالا بوده و باید توجه بیشتری گردد. روش های تشخیصی مولکولی مانند Multiplex PCR احتمالادر کنار کشت و سایر روش های باکتری شناسی می تواند در تایید تشخیص کمک کننده باشد.