مقاله بررسی سمیت اکولوژیکی نانوذرات سیلیکا بر دافنی مگنا که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۲ در مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان از صفحه ۱۱ تا ۱۷ منتشر شده است.
نام: بررسی سمیت اکولوژیکی نانوذرات سیلیکا بر دافنی مگنا
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دی اکسید سیلیکون
مقاله زئو پلانکتون
مقاله سمیت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پور دلجو طاهره
جناب آقای / سرکار خانم: شریعتی فاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: اوشک سرایی لیلا
جناب آقای / سرکار خانم: رمضان پور زهره

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده مقدمه: نانو ذرات دی اکسید سیلیس، امروزه در صنایع مختلف از جمله صنایع سرامیک سازی، شیشه سازی، فولاد، سنگ گچ و هم چنین در رنگ دانهﻫﺎ و کاتالیزورها، محصولات آرایشی، داروها، ترکیبات مغناطیسی، عایقﻫﺎی حرارتی و عایقﻫﺎی الکتریکی و لعاب زدن کاربرد دارد. این ذرات کوچک و پرکاربرد نیز در صورت عدم کنترل پس از ورود به فاضلاب ها و سپس اکوسیستم های آبی، ممکن است به یک ماده سمی برای موجودات زنده این اکوسیستم ها تبدیل شوند.
هدف: تعیین سمیت این ذرات بر دافنی مگنا (Daphnia magna) که زئوپلانکتون سخت پوست آب شیرین است و بعد از فیتوپلانکتون ها در مبدأ زنجیره غذایی اکوسیستم های آبی قرار دارد.
مواد و روش ها: در این مطالعه تجربی-آزمایشگاهی، نانوذرات اکسید سیلیس با غلظت های ۵٫۰، ۶٫۱، ۵، ۸٫۱۵، ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم بر لیتر آماده شد و برای هر غلظت، سه تکرار در نظر گرفته و تاثیر این نانوذرات در هر ۲۴ ساعت نسبت به شاهد بررسی و ثبت شد. دوره آزمایش ۹۶ ساعته بود و با استفاده از روش OECD سمیت حاد نانو ذرات سیلیکا بر دافنی بررسی شد. سمیت این نانوذرات بر روی دافنی توسط تحلیل آمار Probit محاسبه گردید.
نتایج: ۹۶hlc50 این نانوذره برای دافنی مگنا ۷۳٫۱ میلی گرم بر لیتر به دست آمد. هم چنین NOCE (غلظت بدون اثرات سو) و LOEC )کمترین غلظت اثرگذار) نیز محاسبه شد که برابر با ۱۷۳٫۰ میلی گرم بر لیتر است.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد نانو ذرات سیلیکا در غلظت های کم نیز اثرات سمی خود را برای دافنی مگنا ظاهر می نماید.