مقاله بررسی سطح سرمی ویتامین های محلول در چربی و روی، مس، سلنیوم در بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در فصلنامه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از صفحه ۲۹ تا ۳۲ منتشر شده است.
نام: بررسی سطح سرمی ویتامین های محلول در چربی و روی، مس، سلنیوم در بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ویتامین های محلول در چربی
مقاله مواد معدنی
مقاله فیبروز کیستیک

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خلیل زاده سهیلا
جناب آقای / سرکار خانم: حسن زاد مریم
جناب آقای / سرکار خانم: بلورساز محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: تشیعی نژاد صابره
جناب آقای / سرکار خانم: بقایی نوشین
جناب آقای / سرکار خانم: فضلعلی زاده هلناز
جناب آقای / سرکار خانم: ولایتی علی اکبر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: بیماری سیتیک فیبروزیس (CF) نوعی بیماری ژنتیکی مولتی سیستم است. به دلیل مشکلات گوارشی، جذب مواد غذایی از جمله ویتامین ها و مواد معدنی با اختلال همراه بوده و افراد مبتلا به طور معمول با کمبود مواد مورد نیاز بدن (ویتامین های A و D و E و مواد معدنی مانند سلنیوم، روی و مس) مواجه می باشند. هدف از این مطالعه، بررسی سطح سرمی ویتامین های A، D،E  و عناصر روی، مس و سلنیوم در بیماران مبتلا به  CFبود.
روش بررسی: در یک مطالعه مقطعی از ۳۹ بیمار مبتلا به فیبروز کیستیک
(CF) که در طول زمان انجام طرح در بخش کودکان بستری شدند نمونه خونی گرفته شد و سطح سرمی ویتامین های محلول در چربی (ویتامین های E،A ، D) و مواد معدنی مانند مس، روی و سلنیوم در این بیماران تعیین گردید.
یافته ها: سطح سرمی ویتامین E و سلنیوم در افراد مورد مطالعه پایین ترین میزان را نسبت به سایرین داشتند. در ۳ مورد از بیماران (%۷٫۶۸) سطح سرمی روی پایین گزارش شد.
نتیجه گیری: احتمال بروز کمبود ویتامین های محلول در چربی و مواد معدنی از جمله سلنیوم و روی در بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک به دلیل درگیری گوارشی در این بیماران بالا است، لذا توجه به تغذیه این بیماران با داشتن یک رژیم غذایی مناسب و استفاده از مکمل های تغذیه ای و ویتامین ها جهت پیشگیری از بروز این مشکل مفید است.